Świat nauki (archiwalne artykuły)

790 prezentacji dotyczących robotyki oraz ponad 50 najnowocześniejszych robotów przedstawiono podczas międzynarodowej konferencji IROS2011 w San Francisco w USA - informuje magazyn "New Scientist".
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację Neuron, która umożliwi m.in. prowadzenie wózka inwalidzkiego za pomocą myśli lub dobieranie muzyki, której słuchamy przez telefon, odpowiednio do nastroju.
System, który monitoruje pacjenta w czasie rzeczywistym, a czyni to za pomocą czujników umieszczonych na koszulce - opracowali naukowcy z Hiszpanii.
Jak przyznał wicepremier Waldemar Pawlak na konferencji zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej - idea darmowego oprogramowania Open Source to jeden z ciekawszych wynalazków XX w. Jednocześnie to niższe koszty dla firm i administracji.
Co może zastąpić dowód osobisty? Oko! Pracownicy Politechniki Łódzkiej opracowali algorytmy, dzięki którym można szybko i skutecznie rozpoznać osobę po tęczówce.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych znaleźli nowy sposób na wykorzystanie nadajników GPS. Miałyby one być wykorzystane do śledzenia i wyszukiwania zwierząt domowych. Zdaniem analityków jest to początek rozwoju nowego typu usług - informuje dziennik New Jersey Star Ledger.
Jak podał magazyn Technology Review - naukowcom z USA udało się skonstruować miniaturowe słuchawki do odtwarzaczy i smartfonów, mają one zabezpieczać przed uszkodzeniem słuchu, a jednocześnie automatycznie podwyższają głośność, gdy partie słuchanego utworu są cichsze.
Naukowcy z University of Stanford (USA) opracowali specjalistyczny program komputerowy, który ma służyć wykrywaniu bólu u pacjenta na podstawie odczytów aktywności jego mózgu.
Stworzenie wielowymiarowych procesorów to cel współpracy naukowców z IBM i 3M. Chipy mają mieć dużą moc i wydajność; będą używane w aplikacjach wymagających przetwarzania wielu danych - poinformowały IBM i 3M oraz media naukowe.
W Tsukubie w Japonii ogłoszono pierwsze wyniki międzynarodowego eksperymentu T2K poszukującego informacji o przemianach, jakie spontanicznie zachodzą pomiędzy różnymi rodzajami neutrin – najlżejszych dotychczas poznanych cząstek materii.
Jak podaje Discovery News, każdy z nas ma inne ślady stóp. Wynika to nie tylko z wielkości stopy, ale także ze sposobu chodzenia. Niekiedy, ślady naszych stóp mogą mieć podobną wartość, jak odciski palców.
Pracujący na Tufts University w Bostonie (USA) naukowcy skonstruowali pretendujący do rekordu, najmniejszy na świecie silnik elektryczny, wielkości 1 nanometra - poinformował magazyn New Scientist.
Amerykańscy naukowcy przygotowali oprogramowanie, które ma pomagać kierowcom w nawigacji - dopasowane do stylu jazdy i warunków na drodze, a w dodatku, działające w czasie rzeczywistym.
W wyniku strzelania w powietrze laserem udało się uzyskać kropelki wody. Można użyć tej techniki do wywoływania bądź zapobiegania deszczu.
Magazyn Technology Review informuje: naukowcom z USA udało się opracować chip, który konwertuje energię mechaniczną na elektryczną. Wykorzystuje się go do zasilania systemów bezprzewodowych czujników, dotąd korzystających z trudnych do wymiany baterii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności