
Za północno-wschodnim brzegiem tarczy słonecznej chowa się aktywny obszar, który może okazać się sporą grupą plam słonecznych należących do nowego cyklu - podaje serwis NASA - SpaceWeather.

Globalne ocieplenie zabija komarnice, które są podstawowym źródłem pożywienia dla niektórych gatunków ptaków - donosi organizacja RSPB Scotland.

Poziom inteligencji zdrowych dzieci w wieku 6-18 lat jest związany z grubością kory mózgu - wykazali kanadyjscy naukowcy. Zależność ta jest najbardziej widoczna w obszarach kory, które scalają informacje z różnych obszarów mózgu. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Intelligence".

Szef egipskiej służby starożytności poinformował w poniedziałek, że komory łamanej piramidy Snofru sprzed 4500 lat zostaną po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających w ramach nowego planu rozwoju obszarów na południe od Kairu.

Metanol z węgla to w polskich warunkach najbardziej opłacalny wariant produkcji paliw z tego surowca. Metanol może być stosowany zarówno jako domieszka do paliw, albo jako samodzielne paliwo. Teraz metanolu na potrzeby krajowego przemysłu chemicznego, nie produkuje się w Polsce.

Do 25 maja Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk czeka na zgłoszenia studentów, którzy chcą wziąć udział w wakacyjnych praktykach, podczas których będą realizowane małe projekty badawcze. Nad pracą żaków będą czuwali pracownicy naukowi Centrum.

Niektóre gatunki dinozaurów zbierały się w młodym wieku w stada i razem wędrowały. Te zwyczaje dinozaurów można było poznać dzięki odkryciu dużego skupiska szkieletów sprzed 90 mln lat - informują naukowcy amerykańscy i chińscy na łamach pisma "Acta Palaeontologica Polonica", wydawanego przez Polską Akademię Nauk.

Załoga promu Discovery, który od początku tygodnia cumuje przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyszła w sobotę na drugi z trzech przewidzianych podczas tej misji spacerów kosmicznych.

Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy z USA.

U południowo-zachodnich wybrzeży Australii stado wielorybów wpłynęło na mieliznę i zostało wyrzucone na plażę. Co najmniej 67 z 80 zwierząt nie udało się uratować - poinformowało w poniedziałek radio ABC.

W Górskiej Szorii w obwodzie Kemerowskim (Syberia Zachodnia) zakończyła się w środę pierwsza w historii Rosji wyprawa, której członkowie poszukiwali człowieka śniegu.

Pozostałości kościoła z okresu bizantyjskiego odkryte zostały przez archeologów koło Jerozolimy - donosi serwis internetowy Haaretz.

Kości Człowieka Pekińskiego, przedstawiciela gatunku Homo erectus, mogą być o 200 tys. lat starsze niż dotąd szacowano - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".

Budowa systemu energetycznego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca w piątek, gdy astronauci rozłożyli ostatnią z czterech par paneli baterii słonecznych o rozpiętości ponad 70 metrów.

Wśród ponad 22 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ponad 6,5 tys. to Polacy. Biogramy 5374 z nich, uhonorowanych tym tytułem do 2000 r., znalazły się w pierwszym polskim wydaniu "Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".