Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pasożytniczy grzyb zwabia mrówkę w ustronne miejsce, zabija i wykorzystuje jej ciało do roznoszenia zarodników - informuje "New Scientist".
W Chinach podjęto decyzję o wydobyciu wraku XVI-wiecznego statku handlowego, który zatonął wraz z ładunkiem porcelany w Morzu Południowochińskim - donosi serwis internetowy China Daily.
Przyrodniczo cenna, unikatowa w Europie Dolina Rospudy nie będzie przecięta obwodnicą Augustowa. Trasa omijająca miasto przebiegnie przez miejscowość Raczki - zapowiedzieli 24 marca ministrowie.
Pierwsze konie zostały udomowione 5500 lat temu, czyli tysiąc lat wcześniej, niż się powszechnie uważa - poinformowało brytyjskie pismo "Science". Po raz pierwszy ludzie zdołali oswoić konie w północnych rejonach Kazachstanu, przylegających do dzisiejszej granicy z Rosją.
Wprowadzony 2 lutego na orbitę okołoziemską pierwszy irański satelita zakończył swoją misję - podała w czwartek telewizja teherańska.
Zakręty i uwypuklenia nie kodujących odcinków DNA mogą dawać wskazówki co do ich funkcji - informuje "New Scientist". DNA które koduje skład białek stanowi tylko 2 procent ludzkiego genomu. Inne funkcje, na przykład włączanie genów są ukryte gdzieś w pozostałych 98 procentach.
Choć zimna fuzja, czyli reakcja termojądrowa w temperaturze pokojowej od lat jest uważana za modelową naukową brednię, nowe doniesienia wskazują, że może być nieco inaczej - informuje "New Scientist".
W najbliższych 40 latach Kuba może utracić część swego terytorium lądowego w następstwie "ofensywy morza". Ostrzegł przed tym ekspert kubańskiego Instytutu Geologii i Paleontologii Miguel Cabrera, opierając się na wynikach przeprowadzonych badań.
W położonej na południu Chin prowincji Guangdong znaleziono najmniejszego na świecie węża. Jak podała miejscowa prasa, wąż podobny jest do dżdżownicy. Jego długość nie przewyższa 10 centymetrów, a średnica gada wynosi zaledwie dwa milimetry.
Włoscy naukowcy twierdzą, że w jednym z XVI-wiecznych grobów w Wenecji odnaleźli szczątki "wampirzycy" - podała agencja Reutera.
24 marca 1794 r. na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.
O blisko 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku ilość energii wytworzonej w Południowym Koncernie Energetycznym (PKE) z biomasy, głównie spreparowanych odpadów drzewnych - wynika z informacji uzyskanych w firmie.
Internetowa wyszukiwarka Google rozbudowała swój portal Google Maps o trójwymiarowe zdjęcia ulic i domów 25 miast w W.Brytanii.
We wschodniej Anglii na nizinie Fenland odkryto dużą liczbę zatopionych w torfie drzew sprzed tysięcy lat - informuje serwis BBC.
Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a udało się sfotografować aż cztery księżyce Saturna przechodzące jednocześnie na tle planety.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności