Nieinwazyjne badania archeologiczne sześciu grodzisk wczesnośredniowiecznych przyniosły zaskakujące rezultaty, mimo że wszystkie były wcześniej przedmiotem wykopalisk - poinformował dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Czarne dziury wykryte do tej pory przez astronomów znajdują się na dwóch krańcach skali: albo są bardzo małe, o masie dziesięciu Słońc, albo ogromne – o masie dziesięć miliardów razy większej od Słońca. NASA rozpoczęła poszukiwania czarnych dziur, które znalazłyby się pomiędzy tymi skrajnościami – informuje Science Daily.
Współpraca holenderskiego wytwórcy dywanów i firmy elektronicznej Philips zaowocowała powstaniem ekranu, który może wyświetlać obrazy na podłodze – informuje New Scientist.
Piwniczkę z winem sprzed prawie czterech tys. lat odkryli archeolodzy pracujący w Izraelu. Jest to najstarsze tego typu znalezisko z terenu Bliskiego Wschodu – informuje serwis ScienceDaily.
W ramach naukowego projektu społecznościowego Einstein@home udało się odkryć cztery pulsary gamma w danych z teleskopu Fermi – informuje niemiecki Instytut Maxa Plancka ds. Fizyki Grawitacyjnej w Hannowerze.
Ogromny drapieżny dinozaur był postrachem tyranozaurów na wczesnym etapie ich ewolucji. Dinozaur, którego nazwano Siats meekerorum, żył około 98 mln lat temu na obszarze Ameryki Północnej. Był najgroźniejszym drapieżcą tych czasów, zostawiając w tyle nawet ówczesne tyranozaury.
Archeolodzy odkryli w Egipcie pięć głów posągów władców starożytnego Egiptu sprzed około 4000 lat – informuje serwis internetowy PhysOrg.
Polski satelita Lem, który od czwartku pracuje w kosmosie, ma poważne zadanie naukowe. Pomoże m.in. sprawdzić, jakie procesy fizyczne zachodzą w najjaśniejszych gwiazdach. Takich pomiarów nie można prowadzić z Ziemi, więc zrobią to pracujące na orbicie satelity.
Mars wpływa na część planetoid z grupy asteroid bliskich Ziemi, powodując "trzęsienia planetoid" na skutek oddziaływań grawitacyjnych planety przy bliskich spotkaniach z Czerwoną Planetą. W efekcie powierzchnie tych obiektów są jakby "odświeżone".
Naukowcy pracujący pod kierunkiem Nory Noffke i Roberta Hazena odkryli w zachodniej Australii dobrze zachowane skamieniałości złożonego systemu bakteryjnego sprzed 3,5 mld lat. Odkrycie to pozwala na wgląd we wczesne etapy ewolucji życia na Ziemi.
Nie ropa, czy gaz, a wiatr, słońce i atom mają być głównymi źródłami energetycznymi w Arabii Saudyjskiej za niespełna 20 lat. Największa gospodarka Zatoki Perskiej planuje ograniczać użycie tradycyjnych surowców i rozbudowywać energetykę odnawialną.
Dwa epizody ocieplenia się klimatu Ziemi miliony lat temu doprowadziły do zmniejszenia się rozmiaru ciał ssaków – donoszą naukowcy amerykańscy.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) opublikowali zdjęcie kosmicznych obłoków wokół gromady gwiazd NGC 3572. Fantazyjny krajobraz to efekt działania promieniowania i wiatrów od młodych, gorących gwiazd.
Władze USA rozpoczęły w czwartek niszczenie ponad sześciu ton zarekwirowanej w ciągu 25 lat kości słoniowej i przedmiotów z niej wykonanych. Waszyngton uważa, że takie działanie pozwoli walczyć z czarnym rynkiem handlu tym surowcem.
Nowy gatunek dużego wymarłego dziobaka zidentyfikowano na podstawie skamieniałości znalezionej w Australii. Wyniki badań ukazały się na łamach „Journal of Vertebrate Paleontology”.