Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kolejne obiekty muru obronnego XVI-wiecznej twierdzy w Zamościu (Lubelskie) odkryli archeolodzy. Tym razem pod zwałami ziemi natrafiono na część bastionu pierwszego.
W Iraku poinformowano o wynikach dwuletnich prac wykopaliskowych prowadzonych na obszarze starożytnej Mezopotamii i odkryciu wielu cennych artefaktów - donosi serwis internetowy The Peninsula.
Kompleks neolitycznych obiektów kultowych należących do przedstawicieli kultury amfor kulistych (2700 - 2000 lat p.n.e.) - m.in. megalit i grób ludzki - odkryli w Kowalu (woj. kujawsko- pomorskie) archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Archeolodzy podsumowali prace wykopaliskowe w Magnicach (woj. wrocławskie), gdzie przebadali wyjątkową osadę - należącą do przedstawicieli kultury przeworskiej - która była zamieszkana od końca I do początku IV wieku n.e.
Irańscy archeolodzy odkryli w Iranie pozostałości dwóch pałaców sprzed 2500 lat i osiemnaście kolumn z czasów panowania dynastii Achemenidów - informuje serwis internetowy Press TV.
W pobliżu starej tadżyckiej osady Tudakawsz, w obwodzie Kuliabskim, dokonano interesującego odkrycia archeologicznego. Podczas prowadzenia prac ziemnych grupa miejscowych mieszkańców przypadkowo natknęła się na dobrze zachowany szkielet młodego mężczyzny, który miał około 2 metry wzrostu.
Na ludzkie szczątki sprzed 4 tys. lat natrafili archeolodzy na Lubelszczyźnie; kości zostały znalezione na polu w miejscowości Rogalin Dolny, gdzie rozwijała się niegdyś tzw. kultura strzyżowska.
Ruiny budynku dużej łaźni z czasów bizantyjskich zostały odkryte podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych w południowym Izraelu - donosi serwis internetowy The Jerusalem Post.
Odnalezienie szklanych naczyń, amfor z Asuanu, zdobionych wyrobów metalowych, a także odkrycie wykonanego z piaskowca basenu z zewnętrznymi ściankami pokrytymi rzeźbionymi dekoracjami i malowideł z czasów królestwa makuryckiego - to zaledwie część efektów tegorocznego sezonu badań misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Dongoli, w Sudanie.
Archeolodzy rozpoczęli podwodne prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku u wybrzeży Turcji - donosi serwis internetowy Balkan Travellers.
Grecki kuter rybacki wyłowił z Morza Egejskiego fragment posągu z brązu sprzed około 2200 lat - donosi serwis internetowy News and Observer.
Na ludzkie szczątki sprzed 4 tys. lat natrafili archeolodzy na Lubelszczyźnie; kości zostały znalezione na polu w miejscowości Rogalin Dolny, gdzie rozwijała się niegdyś tzw. kultura strzyżowska.
Szef egipskiej służby starożytności poinformował w poniedziałek, że komory łamanej piramidy Snofru sprzed 4500 lat zostaną po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających w ramach nowego planu rozwoju obszarów na południe od Kairu.
Pozostałości kościoła z okresu bizantyjskiego odkryte zostały przez archeologów koło Jerozolimy - donosi serwis internetowy Haaretz.
W Chinach podjęto decyzję o wydobyciu wraku XVI-wiecznego statku handlowego, który zatonął wraz z ładunkiem porcelany w Morzu Południowochińskim - donosi serwis internetowy China Daily.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności