Świat nauki (archiwalne artykuły)

Włoscy naukowcy twierdzą, że w jednym z XVI-wiecznych grobów w Wenecji odnaleźli szczątki "wampirzycy" - podała agencja Reutera.
Wystawę o Polakach i polskich śladach w historii Berlina można oglądać w dwóch muzeach niemieckiej stolicy.
W Macedonii rozpoczął się program systematycznych prac wykopaliskowych na terenie starożytnego miasta Herakleja Lynkestis. Projekt finansuje rząd - donosi serwis internetowy Macedonia Online.
Żur na zakwasie, barszcz i zielona bryjka dominowały w jadłospisie plemion zachodniosłowiańskich zamieszkujących w VIII-X w. obszar Kotliny Chodelskiej - ustalili naukowcy z Katedry i Zakładu Bromatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Irańscy archeolodzy odkryli na stanowisku w północnym Iranie cylindryczną pieczęć sprzed ponad 3500 lat - donosi serwis internetowy Persian Journal.
Belgijscy archeolodzy odnaleźli w Egipcie grobowiec sprzed około 3500 lat, który został pierwotnie odkryty w XIX wieku i zaginął przykryty piaskiem - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Badania archeologiczne mają potwierdzić czy we wskazanych przez georadar miejscach pod ziemią we Fromborku może się znajdować podest obserwacyjny Mikołaja Kopernika, tak zwane pavimentum.
Hiszpańscy archeolodzy odkryli najstarsze w Paragwaju ślady obecności człowieka, które pochodzą sprzed ponad 5000 lat - donosi serwis internetowy Latin American Herald Tribune.
Japońscy archeolodzy odkryli w grobowcu w Egipcie cztery drewniane sarkofagi i przedmioty grobowe, które mogą pochodzić nawet sprzed około 3300 lat - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Zespół archeologów z Warszawy od trzech lat prowadzi ratownicze badania wykopaliskowe na starożytnym cmentarzysku w Pomietowie (gmina Dolice).
Liczne obozowiska istot praludzkich i narzędzia z najstarszego okresu epoki kamienia - dolnego paleolitu - odkryli kilka dni temu na sudańskiej pustyni Bajuda naukowcy z Gdańskiego Muzeum Archeologicznego - informuje kierownik ekspedycji Henryk Paner.
Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zespół archeologów i historyków odnalazł w Szkocji pozostałości XIV-wiecznej budowli, która była prawdopodobnie rezydencją króla Szkocji Roberta I Bruce'a - donosi serwis internetowy Guardian UK.
Archeolodzy odkryli koło Jerozolimy pozostałości dużej budowli oraz piec do wypalania gliny i wyroby ceramiczne, których część pochodzi z VIII wieku p.n.e. - donosi serwis internetowy Haaretz.
Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności