Świat nauki (archiwalne artykuły)

Astronomom udało się znaleźć nowy obiekt, który znajduje się najdalej od Ziemi. Badania wskazują, że rozbłysk gamma dostrzeżony dwa lata temu nastąpił 13,14 miliarda lat świetlnych od nas.
150 razy masywniejsza i 3 miliony razy jaśniejsza niż Słońce gwiazda została zbadana przez międzynarodowy zespół astronomów. Świeci samotnie, co jest nietypowym dla tak masywnych obiektów.
Wielka burza na Saturnie została szczegółowo zbadana za pomocą amerykańsko-europejskiej sondy Cassini i naziemnego teleskopu VLT.
Niewielki meteoryt uderzył w dach gospodarstwa we wsi Sołtmany. To pierwszy meteoryt od 17 lat, który odnaleziono w Polsce zaraz po upadku na ziemię.
Wielkie teleskopy Subaru oraz Gemini-South pomogły japońskim astronomom wykonać zdjęcia wielu zderzających się galaktyk. W ten sposób wykryli obecność aktywnych supermasywnych dziur w centrach tych galaktyk.
Skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN chomik, urządzenie, które pobierze próbki gruntu z jednego z księżyców Marsa, został przekazany Instytutowi Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Minie kilka miesięcy nim poleci w kierunku Marsa.
Rój Lirydów znów pojawi się na naszym niebie. W ciągu kilku najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory - informuje Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie.
Jak ocenia szef agencji kosmicznej Roskosmos z Rosji, załogowy lot na Marsa będzie możliwy dopiero po 2035 roku - taką informację przekazała agencja ITSR-TASS.
Kosmiczny rejestrator lotu REBR pomyślnie przeszedł ciężką próbę, powrócił na Ziemię z orbity. Odporne na wysoką temperaturę i ogromne przeciążenia urządzenie w kształcie stożka waży 1 kilogram i ma średnicę 30 centymetrów.
Kwiecień to bardzo dobry miesiąc do obserwowania Saturna. Swoją aktywnością popisze się także ciekawy rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej.
NASA opublikowała najnowszą, a zarazem pierwszą fotografię Merkurego, zrobioną z jej orbity. Zdjęcie to wykonał MESSENGER - sztuczny satelita najmniejszej planety Układu Słonecznego.
W tym tygodniu mamy najlepszą w tym roku okazję do obserwowania Merkurego - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Każdy chętny może wziąć udział w liczeniu gwiazd gwiazdozbioru Lwa. Ogólnoświatowa akcja edukacyjna GLOBE At Night rusza już jutro.
O 2 w nocy naszego czasu, sonda kosmiczna Messenger z USA weszła na orbitę Merkurego - to pierwsze tego typu dokonanie w historii lotnictwa kosmicznego.
Już w sobotę na naszym niebie wyjątkowe widowisko. Będzie można podziwiać Księżyc, duży, jasno świecący i w pełni. Tego dnia będzie najbliżej Ziemi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności