Na początku sierpnia br. odbył się drugi start amatorskiej rakiety doświadczalnej Amelia. Jest to konstrukcja Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
W najbliższych dniach (8-10.09) na niebie o poranku, dojdzie do bliskiego spotkania Merkurego i Regulusa - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Początek września to świetny czas na poranne obserwacje najbliższej Słońcu planety. Około godziny przed wschodem naszej dziennej gwiazdy widać go niespełna 10 stopni nad wschodnim horyzontem.
Wrzesień to dobry czas dla tych, którzy szukają atrakcji na niebie. Rozpoczyna się astronomiczna jesień, a wraz z nią nadchodzi pora na podziwianie Jowisza, planety karłowatej Ceres, planetoidy Westa i komety C/2009 P1 (Garradd).
Nowe fotografie Hyperiona - satelity Saturna przekazała sonda Cassini. Satelita słynie ze swojego nieregularnego kształtu. Zdjęcia wykonano 25 sierpnia tego roku.
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przedstawiło zdjęcie pary galaktyk z konstelacji Panny, popularnie zwanych Oczami. Uzyskano tę fotografię w ramach projektu Kosmiczne Klejnoty ESO, który ma dostarczać zdjęcia obiektów astronomicznych na potrzeby edukacyjne i popularyzacji astronomii.
Pierwszą planetoidę trojańską Ziemi odkryli astronomowie, za pomocą kosmicznego teleskopu WISE i naziemnego Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego teleskopu na Hawajach. Krąży ona wokół Słońca zgodnie z ruchem orbitalnym Ziemi.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego zaobserwowali potężną "superbańkę", w której powstają nowe gwiazdy. Zdjęcia mgławicy wokół gromady gwiazd NGC 1929 w Wielkim Obłoku Magellana uzyskano dzięki Bardzo Dużemu Teleskopowi (VLT).
Astronomowie z Leibniz Instutute for Astrophysics w Poczdamie odkryli dwa bardzo chłodne brązowe karły - w odległości 15 i 18 lat świetlnych od Słońca.
Jak poinformowała Amerykańska agencja kosmiczna NASA - zakończono ważny etap konstrukcji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Wyszlifowano już wszystkie segmenty zwierciadła głównego teleskopu.
Międzynarodowy zespół astronomów przebadał historię gromady galaktyk Abell 2744 (nazywanej też gromadą Pandora). Ustalenia naukowców pozwalają przypuszczać, że powstała ona w wyniku zderzenia co najmniej czterech innych gromad, a "kosmiczny karambol" zaowocował zjawiskami, których wcześniej nigdy nie obserwowano jednocześnie.
Już jutro, 21 czerwca, dokładnie o 19:16, Słońce wstąpi w znak Raka, a tym samym rozpocznie się astronomiczne lato - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W 2013 roku kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) może osiągnąć jasność równą najjaśniejszym gwiazdom na niebie - podaje Minor Planet Center.
Jak informuje "Angewandte Chemie International Edition", można zamienić silnie toksyczne i niebezpieczne paliwo rakietowe na właściwie zsyntetyzowane ciecze jonowe połączone z nadtlenkiem wodoru.
"Gdyby udało się spojrzeć na Drogę Mleczną z zewnątrz" - to pokazuje zdjęcie galaktyki spiralnej, które wykonali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.
Naukowcy przez 10 lat pracowali nad stworzeniem mapy kosmosu w promieniu do 380 milionów lat świetlnych. Zaprezentowaną ją podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.