Świat nauki (archiwalne artykuły)

Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Skamieniałość części szkieletu węża-olbrzyma, żyjącego 60 mln lat temu, odkryto w Kolumbii. O znalezisku donoszą naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Nature".
Czwórka studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym wygrała konkurs zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Studenci zapewnili sobie w ten sposób miejsce dla swojego projektu na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS, który w październiku 2009 roku wystartuje z portu kosmicznego w Kirunie w Szwecji.
Muzeum Warmii i Mazur podpisało we wtorek z samorządem województwa umowę na finansowanie prac remontowych, konserwatorskich i inwestycyjnych na Polach Grunwaldu. Prace mają się zakończyć do lata 2010 roku i kosztować ponad 29 mln zł.
Ciśnienie krwi jest uwarunkowane genetycznie. Nadciśnienie, jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo naczyniowych i uszkodzenia nerek, może być skutkiem posiadania niekorzystnych wariantów genów, które kontrolują przepływ krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nautre Genetics".
W podziemiach Watykanu znajduje się bomba z antymaterią wyprodukowaną w CERN. Na miejsce przybywa profesor Harvardu. Wokół tego wątku osadzona jest fabuła filmu pt. "Anioły i demony" - ekranizacji bestsellerowej powieści Dana Browna, która 15 maja trafi do polskich kin.
Powierzchnia lodów w Arktyce w ubiegłym roku zmniejszyła się pod wpływem globalnych zmian klimatycznych. Poinformował o tym w raporcie opublikowanym w Winnipegu kanadyjski ekspert z Uniwersytetu Manitoby, David Barber. Kierował on ekspedycją, która zajmowała się badaniem dryfowania lodów w basenie Oceanu Arktycznego.
Rekin słoniowy (hakonos), którego przodkowie wyewoluowali już około 450 milionów lat temu to najstarszy kręgowiec, który widział świat w kolorze, podobnie jak ludzie - informuje "New Scientist".
Malowidła naścienne sprzed ponad 2000 lat z zachowanymi kolorami zostały odkryte w grobowcu z czasów Dynastii Han w Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.
Tuż obok słynnych piramid w Gizie archeolodzy znaleźli posąg, którego wiek oszacowano na 4 tysiące lat - poinformowały we wtorek egipskie władze, zajmujące się opieką nad zabytkami.
Wczesne wieloryby prowadziły życie na pograniczu lądu i oceanu - polowały w wodzie, a rozmnażały się i wydawały potomstwo na lądzie.
W okolicach Poznania, na terenie dzisiejszego Rezerwatu Meteoryt Morasko, około 5000-3500 lat temu wystąpił deszcz meteorytów żelaznych. Uważa się, że był to największy taki deszcz rozpoznany dotąd w Europie. Świadczy o tym masa odnalezionej i formalnie udokumentowanej pozaziemskiej materii, zbliżona do 1000 kg - mówi kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Zdolność odczuwania empatii jest częściowo uwarunkowana genetycznie - wynika z najnowszych badań na myszach, o których informuje pismo "Public Library of Science ONE".
Dzięki staraniom ekologów zagrożony wyginięciem albatros ma większe szanse na przetrwanie. Według danych WWF przy połowach ginie rocznie 40 tys. albatrosów. Przyczyną jest zaplątywanie się ptaków w sieci rybackie.
Według naukowców, azjatyckie kraby z gatunku Eriocheir sinensis, które przeprowadziły w ostatnich latach prawdziwą inwazję holenderskich i brytyjskich wybrzeży można jeść i tym samym ograniczać ich liczebność - informuje "Environmental Science and Technology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności