Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy odkryli pierwotną fasadę Wielkiej Piramidy na terenie pozostałości Uxmal - miasta Majów w Meksyku - donosi serwis internetowy Instituto National de Antropologia e Historia.
23 lutego 1859 roku zmarł Zygmunt Krasiński, autor "Nie-Boskiej komedii", poeta zaliczany do grona wieszczów polskiej poezji. Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński herbu Ślepowron urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu jako syn Marii z Radziwiłłów i Wincentego Krasińskiego, generała wojsk Księstwa Warszawskiego, oficera napoleońskich szwoleżerów.
Kometa Lulin, która może okazać się największą atrakcją lutowego nieba, została w miniony czwartek sfotografowana przez Franka Pino, twórcę obserwatorium INO mieszczącego się w Arizonie, w Stanach Zjednoczonych.
Podczas rozwoju układu nerwowego już po urodzeniu, włączenie aktywności genu MII1 jest niezbędne dla rozpoczęcia różnicowania komórek macierzystych w neurony - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
W związku ze zmianami klimatycznymi światowe zasoby rybne wkrótce znacznie się skurczą - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Fish and Fisheries"
Witamina D wpływa na siłę mięśni i ich wytrzymałość na zmęczenie u nastoletnich dziewczynek - wynika z brytyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" (JCEM).
Piąta Środkowoeuropejska Konferencja Egiptologów. Egipt 2009: Perspektywy badań (Fifth Central European Conference of Egyptologists. Egypt 2009: Perspectives of Research) odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Prehistoryczne żółwie, migrując z Azji do Ameryki, zatrzymywały się na postój w Arktyce, w której panował wówczas tropikalny klimat - informują naukowcy w piśmie "Geology".
125 lat temu urodził się Maciej Rataj, przywódca ruchu ludowego, wybitny parlamentarzysta II Rzeczypospolitej, marszałek Sejmu (1922-1928), prezes Stronnictwa Ludowego (1935-1939) oraz współorganizator Polskiego Państwa Podziemnego. Rozstrzelany przez Niemców w 1940 r. w Palmirach.
Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".
Przekraczające 1000 gigapaskali ciśnienie, które sprawia, że diamenty stają się cieczą, udało się ustalić z wyjątkowa dokładnością - informuje serwis "Eurek Alert.
Z Kaliningradu wypłynęła we wtorek na statku naukowo-badawczym "Profesor Sztokman" ekspedycja, która przeprowadzi kompleksowe badania systemu ekologicznego Morza Czarnego.
Ośmiornice mają sześć "rąk" i dwie "nogi", a nie zwykłe macki- ogłosili w Weronie włoscy naukowcy, którzy wraz z badaczami z zagranicy przeprowadzili badania i obserwacje w 20 wielkich akwariach w różnych krajach.
Egipscy archeolodzy odnaleźli około 30 mumii i co najmniej jeden nienaruszony wapienny sarkofag w komnacie grobowej sprzed 4300 lat - poinformowały w poniedziałek władze Egiptu.
W nocy z 20 na 21 lutego maksymalną jasność na naszym niebie osiągnie planeta Wenus, którą można oglądać wieczorem ok. 25 stopni nad zachodnim horyzontem - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności