Świat nauki (archiwalne artykuły)

Aretuza, najbardziej niebezpieczna meduza świata, zwana także "żeglarzem portugalskim" ze względu na naturalny pęcherz powietrzny pełniący funkcje "żagla", dotarła do Morza Śródziemnego - poinformował hiszpański Instytut Oceanografii w Los Alcazares.
Konie znakowane będą za pomocą elektronicznych identyfikatorów, tzw. czipów - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Delfiny, które śpią i pływają jednocześnie, potrafią "wyłączyć" jedną półkulę mózgu, podczas gdy druga czuwa. Badania wykazały, że ciągła czujność i brak "normalnego" snu wcale tych ssaków nie męczy - informuje "Journal of Experimental Biology".
Szwedzki botanik Matts Thulin odkrył w Etiopii nieznane dotychczas nauce drzewo - nowy gatunek różowej akacji. Wielka ilość, być może miliony tych egzotycznych drzew, rośnie na obszarze kilku tysięcy kilometrów kwadratowych.
Rośliny pochłaniają tym więcej dwutlenku węgla im więcej jest w atmosferze zanieczyszczeń drobnymi cząstkami pyłu - wynika z badań opublikowanych w tygodniku Nature.
Zamknięte w lodach Antarktydy, odizolowane od świata i światła słonecznego mikroorganizmy przetrwały w tych warunkach od ok. od 1,5 do 4 milionów lat. Tym samym dały namacalny dowód na możliwość istnienia prymitywnych form życia w nawet najbardziej skrajnych warunkach, np. na Marsie - informuje pismo "Science".
Nowy gatunek porostu odkryty na kalifornijskiej wyspie Santa Rosa otrzymał nazwę Caloplaca obamae, na cześć prezydenta USA Baracka Obamy - informuje pismo "Opuscula Philolichenum".
Pierwszego w świecie wielbłąda sklonowano w laboratorium arabskiego emiratu Dubai. Jak poinformował przedstawiciel Ośrodka Naukowo-Badawczego Reprodukcji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którego jednym z siedmiu księstw jest Dubai, "dromader" (jednogarbny wielbłąd) czuje się dobrze.
Zwierzęta koniowate, czyli m.in. konie, osły i muły będą znakowane za pomocą elektronicznych identyfikatorów, tzw. czipów - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przyjęty we wtorek przez rząd.
Kiedy plaże Zatoki Gdańskiej pokrywają się glonami, letni wypoczynek nad morzem staje się utrudniony. Wielokrotnie dochodziło do zamykania nadmorskich kąpielisk nie tylko z powodu zakwitów glonów jednokomórkowych (sinic) lecz i masy gnijących makroglonów.
Bywa, że ludzie zmieniają swoje zachowanie, gdy wiedzą, że są obserwowani. Najnowsze badania wykazały, że podobne dzieje się w przypadku kawek, ptaków z rodziny krukowatych, których oczy pełnią istotną rolę w komunikacji - informuje pismo "Current Biology".
Podgrzewana murawa wymaga stałej "opieki" ze strony gospodarzy piłkarskich stadionów. "Prawdę mówiąc działamy wbrew naturze, bo ogrzewany rośliny od dołu a nie jak słońce - z góry" - powiedział dbający o murawę chorzowskiego Stadionu Śląskiego Edward Grygierczyk.
Dlaczego człowiek jest słabszy od szympansa, mimo że szympans jest naszym bardzo bliskim ewolucyjnie kuzynem? Okazuje się, że chodzi nie tylko o słabsze mięśnie. Istotne jest również to, że ewoluując nasz mózg postawił na subtelność, a nie na siłę - pisze antropolog amerykański na łamach "Current Biology".
Kraby nie tylko odczuwają ból, ale też pamiętają ból doznany w przeszłości - dowodzą naukowcy irlandzcy na łamach pisma "Animal Behaviour".
Badacze odkryli tajemnicę niezwykłej wytrzymałości biegusa tundrowego. Ten mały wędrowny ptaszek z rodziny bekasowatych zawdzięcza ją pokarmowi bogatemu w kwasy Omega 3. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Journal of Experimental Biology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności