Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dwa niezależnie pracujące zespoły badawcze udokumentowały wcześniejsze hipotezy o sposobie przenikania do środowiska stosunkowo dużych ilości polibromowanych difenyli (PBDE), które dodaje się do plastików, by zwiększyć ich wytrzymałość na wysoką temperaturę.
Unia Europejska pracuje nad Strategią dla Bałtyku, zakładającą rozwój gospodarczy państw nadbałtyckich przy zachowaniu czystości morza - poinformowała Małgorzata Kałużyńska z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Globalne ocieplenie zabija komarnice, które są podstawowym źródłem pożywienia dla niektórych gatunków ptaków - donosi organizacja RSPB Scotland.
U południowo-zachodnich wybrzeży Australii stado wielorybów wpłynęło na mieliznę i zostało wyrzucone na plażę. Co najmniej 67 z 80 zwierząt nie udało się uratować - poinformowało w poniedziałek radio ABC.
Przyrodniczo cenna, unikatowa w Europie Dolina Rospudy nie będzie przecięta obwodnicą Augustowa. Trasa omijająca miasto przebiegnie przez miejscowość Raczki - zapowiedzieli 24 marca ministrowie.
W najbliższych 40 latach Kuba może utracić część swego terytorium lądowego w następstwie "ofensywy morza". Ostrzegł przed tym ekspert kubańskiego Instytutu Geologii i Paleontologii Miguel Cabrera, opierając się na wynikach przeprowadzonych badań.
Zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć 2 mln osób rocznie - poinformowała w opublikowanym raporcie oenzetowska Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Populacja ryb zamieszkujących karaibskie rafy koralowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się o około połowę, w związku z kurczeniem się raf - informuje pismo "Current Biology".
Światowe zapotrzebowanie na wodę rośnie, podczas gdy dostęp do wody pitnej i kanalizacji nadal pozostaje niedostateczny w dużej części rozwijającego się świata - ocenia ONZ, wzywając do lepszego zarządzania, aby zaradzić niedoborom wody.
Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE), w porównaniu z innymi rodzajami energii, będzie w Polsce rosło najszybciej - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Zanieczyszczone przez ropę i olej napędowy plaże na wschodnim wybrzeżu Australii uznane zostały za strefę klęski. Jak podano w Sydney, zanieczyszczenia obejmują ponad 60 kilometrów wybrzeża w Queenslandzie.
Do końca bieżącego stulecia poziom wody w morzach i oceanach świata podniesie się o ponad metr, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania przeciwko globalnemu ociepleniu.
Sejm przyjął ustawę o bateriach i akumulatorach, która zakłada zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych w bateriach i akumulatorach, ich właściwe zbieranie i recykling. Ustawa obciąża przedsiębiorców wprowadzających na rynek baterie i akumulatory wszystkimi kosztami ich recyklingu.
Poziom morza w rejonie Bermudów był 400 tys. lat temu o 21 metrów wyższy od obecnego - donosi serwis internetowy ScienceDaily.
W Arktyce i Antarktyce ubywa zapasów śniegu i lodu, co wywiera wpływ na stan flory i fauny w tych regionach, a także globalną cyrkulację oceaniczną i atmosferyczną oraz poziom mórz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności