Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykański budżet na rok 2012, przygotowywany przez ekipę Baracka Obamy, zakłada wykorzystanie zysków z handlu emisjami gazów cieplarnianych - potwierdził rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.
Lodowce znajdujące się na Wyżynie Tybetańskiej, zaopatrujące w wodę największe chińskie rzeki potnieją w zastraszającym tempie - donosi serwis ScienceDaily.
Gwałtowny wzrost stężenia dwutlenku węgla w wodach oceanicznych powoduje ich stopniowe zakwaszanie. Skutki tego procesu mogą być katastroficzne dla organizmów żywych - ostrzega najnowsze wydanie "Chemical&Engineering News".
Z powodu zmian klimatycznych do połowy tego stulecia Hiszpania utraci swoje ostatnie górskie lodowce - wynika z badań ministerstwa ochrony środowiska opublikowanych.
Powierzchnia lodów w Arktyce w ubiegłym roku zmniejszyła się pod wpływem globalnych zmian klimatycznych. Poinformował o tym w raporcie opublikowanym w Winnipegu kanadyjski ekspert z Uniwersytetu Manitoby, David Barber. Kierował on ekspedycją, która zajmowała się badaniem dryfowania lodów w basenie Oceanu Arktycznego.
Dzięki staraniom ekologów zagrożony wyginięciem albatros ma większe szanse na przetrwanie. Według danych WWF przy połowach ginie rocznie 40 tys. albatrosów. Przyczyną jest zaplątywanie się ptaków w sieci rybackie.
W związku ze zmianami klimatycznymi światowe zasoby rybne wkrótce znacznie się skurczą - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Fish and Fisheries"
Z Kaliningradu wypłynęła we wtorek na statku naukowo-badawczym "Profesor Sztokman" ekspedycja, która przeprowadzi kompleksowe badania systemu ekologicznego Morza Czarnego.
Nowa metoda detekcji wycieków ropy naftowej umożliwia wykrywanie pojawiającego się zanieczyszczenia również w nocy. Układ wykorzystuje kamery na podczerwień oraz nowo opracowany algorytm, który uwzględnia najważniejsze parametry fizykochemiczne, dając szansę na natychmiastowe wykrycie wycieku do morza ropy naftowej - donosi "Optics Letters".
Ocieplenie klimatu, a nie uderzenie meteorytu jak do tej pory sądzono, było przyczyną pożarów jakie ogarnęły Amerykę Północną 12á900 lat temu - donosi serwis internetowy ScienceDaily.
Nadmierne stężenie wodoru w atmosferze może doprowadzić do zwielokrotnienia efektu cieplarnianego. Naukowcy z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opracowali nową metodę pomiaru zawartości tego pierwiastka w powietrzu.
Osoby niedowidzące skarżą się, że tzw. energooszczędne żarówki dają za mało światła. Tymczasem w całej Unii Europejskiej do 2016 roku mają one zastąpić zwykłe żarówki.
Pingwinom, których marsze po antarktycznym lodzie zostały uwiecznione w wielu hollywoodzkich filmach, grozi zagłada - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Wraz z postępem globalnego ocieplenia pojawi się więcej martwych stref w morzach i oceanach - ostrzegają duńscy naukowcy na łamach pisma "Nature Geoscience".
Naukowcy martwią się o przyszłość żab w związku z rosnącą konsumpcją żabich udek. Policzyli oni, że rocznie na nasze talerze trafia około miliarda tych płazów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności