
Największy z odkrytych kiedykolwiek gryzoni nie był aż tak wielki, jak się dotychczas wydawało - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".

Na Półwyspie Arabskim po raz pierwszy odkryto odciski stóp dinozaurów - informuje międzynarodowy zespół badaczy na łamach pisma "Public Library of Science ONE". Odkrycia dokonano w Jemenie.

Na duńskiej wyspie Mors odnaleziono fragment szkieletu papugi sprzed 55 mln lat. Odkrycie może świadczyć o tym, że papugi wyewoluowały na półkuli północnej - informuje serwis naukowy AlphaGalileo.

Neandertalczycy mieli duże usta i potrafili szeroko rozwierać szczęki - informują naukowcy w oparciu o najnowsze analizy biomechaniki czaszek tych wymarłych krewniaków człowieka. O badaniach informuje serwis National Geographic.

Skamieniałe morskie stworzenia, pokryte małymi diamentami powstałymi najwyraźniej w wyniku upadku meteorytu, który stał się przyczyną zagłady dinozaurów, odkryli naukowcy z Londynu.

Ząb hobbita z Flores, karłowatego hominida, którego kości sprzed 18 tys. lat odnaleziono niedawno w Indonezji, nosi ślady interwencji dentystycznej - uważa paleoantropolog Maciej Henneberg z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii. O jego teorii informuje serwis Science News.

Część neandertalczyków, która 55-40 tys. lat temu zamieszkiwała obszar dzisiejszej Francji, żywiła się przede wszystkim mięsem. Ich łupem padały duże zwierzęta, głównie bizony i konie - informują naukowcy w najnowszym numerze "Journal of Human Evolution".

Dinozaury były bliżej spokrewnione z kurami niż z jaszczurkami - dowodzą naukowcy na łamach najnowszego "Science". Wyniki ich badań oparte są na analizie tkanki miękkiej pochodzącej z nogi tyranozaura.

Rosnący w Szwecji świerk jest najstarszym żyjącym drzewem na Ziemi - informuje serwis National Geographic. Odkryty w Szwecji świerk jest na pierwszy rzut oka niepozorny - mierzy cztery metry wysokości. Jak się jednak okazało, jest najstarszym znanym drzewem na Ziemi.

Karłowaty hominid sprzed 18 tys. lat, którego szczątki odnaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, poruszał się dość niezgrabnie, podnosząc wysoko nogi. Jego chód kojarzy się ze sposobem chodzenia klauna - mówili naukowcy na spotkaniu American Association of Physical Anthropologists w Stanach Zjednoczonych.

Neandertalczycy, bliscy kuzyni człowieka współczesnego, wymarli 30 tys. lat temu z niewyjaśnionych powodów. Po 30 tysiącach lat przemówili na nowo, dzięki komputerowemu syntezatorowi głosu - poinformowali badacze amerykańscy podczas spotkania American Association of Physical Anthropologists, które odbyło się 11 kwietnia w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany klimatu 40 tys. lat temu sprawiły, że liczebność populacji mamutów włochatych znacznie spadła. Ostateczny cios zadały tym zwierzętom polowania prowadzone przez ludzi. Badania na ten temat opublikowano w najnowszym numerze pisma "PLoS Biology".

Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Żyjący 37 milionów lat temu w Egipcie przodek słoni preferował środowisko wodne - wykazały badania izotopów tlenu i węgla w jego zębach. Ujawniły one naukowcom z Oxford University i Stony Brook University w Nowym Jorku, że Moeritherium żywił się roślinami rzecznymi i bagiennymi. Źródło:
blogbox

Na leżącej na Pacyfiku wyspie Palau odkryto kości należące do karłowatych przedstawicieli człowiekowatych. Datowanie metodą radiowęglową wskazuje, że "hobbici" zamieszkiwali wyspę zaledwie kilka tysięcy lat temu - informują naukowcy na łamach pisma "PLoS One".