
Pochodzące sprzed 1.1-1.2 milionów lat kości ludzkie odnaleziono w jednej z jaskiń w regionie Atapuerca w Hiszpanii - informują naukowcy na łamach najnowszego "Nature". Znalezisko jest kolejnym dowodem na wczesne zasiedlenie Europy przez przodków człowieka.

Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Mamuciątko, którego dobrze zachowane szczątki odkryto w 2004 r. w Jakucji, zginęło na skutek utonięcia w bagnie - donosi rosyjski serwis internetowy "Informnauka".

Hobbit z indonezyjskiej wyspy Flores nie był odrębnym gatunkiem człowiekowatych. Zdaniem australijskich naukowców był on przedstawicielem naszego gatunku, skarlałym z powodu niedożywienia - informuje serwis BBC.

Pochodzące sprzed 6,8-7 mln lat kości znalezione w Afryce należały do przedstawiciela hominidów, nie zaś małp - uważają francuscy naukowcy. O ich ustaleniach informuje serwis Yahoo News. Hominidy są bezpośrednimi przodkami ludzi współczesnych, którzy ukształtowali się 200 tys. lat temu.

Naukowcy zaproponowali kolejną teorię dotyczącą wyginięcia neandertalczyków. Zdaniem badacza z Oxford Brookes University najbliżsi krewni człowieka byli kanibalami i wyginęli z powodu choroby, która rozprzestrzeniała się przez zjadane przez nich mięso - informuje serwis Discovery News.

Jak dowodzą zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne człowiek współczesny wyewoluował w Afryce i dopiero wtedy ruszył na odbój reszty świata - informuje serwis National Geographic.

W Meksyku odnaleziono skamieniałości dinozaura o specyficznie ukształtowanej czaszce. Zdaniem paleontologów powietrze przepływało w taki sposób przez kości czaszki, że dinozaur mógł wydawać głośne dźwięki, przypominające muzykę - informuje serwis Discovery News.

Pochodzące sprzed 53 mln lat kości przodka dzisiejszych królików i zajęcy odnaleziono w Indiach - informują naukowcy w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

Skamieniałość ogromnej żaby sprzed 70 mln lat odkryto na Madagaskarze - informują badacze na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Ząb neandertalczyka dostarcza dowodów na to, że nasi krewniacy sprzed 40 tys. lat nie mieszkali przez całe życie w jednym miejscu, ale wyruszali w podróże - informują naukowcy na łamach "Journal of Archaeological Science".

Skamieniałości dwóch nieznanych wcześniej dinozaurów mięsożernych odnaleźli paleontolodzy w piaskach Sahary. Swoje odkrycie opisują na łamach czasopisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk - "Acta Palaeontologica Polonica".

Skamieniałość niewielkiego pterodaktyla, najmniejszego spośród dotąd poznanych, odkryto w północno-wschodnich Chinach. Rozpiętość skrzydeł tego gada wynosiła zaledwie 26 cm - informują naukowcy z Brazylii i Chin w najnowszym wydaniu tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Planetoida, która uderzyła w Ziemię 65 mln lat temu, przyczyniając się do zagłady dinozaurów, była większa niż wcześniej sądzono. Świadczą o tym badania geologiczne przeprowadzone w kraterze na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. O najnowszych z nich informuje "Nature Geophysics".

Skamieniała czaszka największego gryzonia, jakiego kiedykolwiek odkryto, doczekała się naukowego opisu. Badacze oszacowali, że zwierzę mogło ważyć tonę i było wielkie jak byk. Prawdopodobnie ten mierzący trzy metry długości roślinożerca zamieszkiwał lasy Ameryki Południowej 2-4 mln lat temu.