Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy ostrzegają, że do 2100 roku połowa światowej populacji zostanie dotknięta głodem na skutek globalnego ocieplenia - informuje "New Scientist".
Otyłość i stres skracają żywot słoni w ogrodach zoologicznych. Słonie żyją tam prawie trzy razy krócej niż na wolności. Przeciętna długość życia słonia w zoo to 19 lat. Na wolności żyją średnio 56 lat. Natomiast w Azji, gdzie używane są do prac leśnych, żyją ok. 40 lat.
Archeolodzy odkryli w Syrii kamienny sarkofag z czasów rzymskich, posiadający bogato rzeźbione boki - donosi agencja United Press International.
"Zastosowanie technologii elektronicznego biznesu umożliwia uniezależnienie od siebie przepływu w łańcuchu dostaw dwóch strumieni - strumienia przepływu informacji i strumienia przepływu produktów, które w tradycyjnym łańcuchu pozostają ze sobą w ścisłej zależności" - przekonuje w swojej pracy doktorskiej dr inż. Sergiusz Strykowski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu .
Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Hasłem przewodnim całego wydarzenia jest "Odkryj swój Wszechświat!". Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 (MRA 2009) został zaproponowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, poparty przez UNESCO oraz formalnie przegłosowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ
Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w sprawie ogłoszenia 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin i 160. rocznica śmierci poety.
Dzięki testom przeprowadzonym jeszcze w okresie płodowym, urodziła się pierwsza w Wielkiej Brytanii dziewczynka uwolniona od genu sprzyjającego wystąpieniu raka piersi i jajnika.
Dodatki chemiczne zwiększające wytrzymałość termiczną tworzyw sztucznych, popularnie nazywanych plastikami, mogą przenikać do środowiska, a co gorsze, ulegają akumulacji w żywych organizmach.
Dziwaczne kształty zębów wystających z pysków samców wali dziobołowych służą im do wabienia partnerek. Wale dziobogłowe to rodzina, do której należy ok. 20 gatunków morskich ssaków.
Archeolodzy odnaleźli w Jerozolimie skarb złotych monet z okresu bizantyjskiego - donosi serwis internetowy Star Tribune.
Zmiany ewolucyjne, które raz dokonały się w organizmie na skutek mutacji, nie mogą się odwrócić i osiągnąć poprzedniego stanu - sugerują naukowcy w najnowszym numerze pisma "Evolution".
Według japońskich naukowców, życie na Ziemi mogło zostać zasiane przez uderzające w naszą planetę meteoryty! Jak wynika z przeprowadzonych symulacji warunków, jakie powstają podczas uderzenia kosmicznej skały w powierzchnię Ziemi, w trakcie bombardowania planety meteorytami powstają liczne związki organiczne, w tym aminokwasy - określane jako cegiełki życia, donosi "Nature Geoscience".
Otwarcie wystawy "90 lat na poznańskim niebie" uświetniło we wtorek 90. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w Poznańskiem na początku stycznia 1919 r.
Nikaragua zamierza czerpać energię z wiatru, by zmniejszyć swoją zależność od ropy naftowej. W styczniu zacznie działać 19 wiatraków produkujących około 40 megawatów energii.
Nie tylko bankierzy i zwykli ludzie odczuwają skutki trwającego kryzysu finansowego. Także dla zwierząt nadeszły ciężkie czasy. Najbardziej znane brytyjskie schronisko dla zwierząt, Battersea Dogs and Cats Home, poinformowało we wtorek, że pęka w szwach, bo niektórzy ludzie wyrzucają swoje zwierzęta na ulicę, gdyż nie stać ich na ich żywienie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności