Świat nauki (archiwalne artykuły)

Latający samochód - niewielki terenowy pojazd wyposażony w śmigło i skrzydło, takie jak w paralotni - wyruszył w środę z Londynu w wielką podróż, która ma się zakończyć w Timbuktu (Mali w północno-zachodniej Afryce).
Obecność (na powierzchni Marsa) skał zawierających węglan magnezu, odkrytych niedawno przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter sugeruje, iż w przeszłości na Czerwonej Planecie istniały warunki pozwalające na powstanie życia podobnego do ziemskiego, donosi "Science".
Szlak turystyczny "Bitwa o Łódź" ma przypomnieć mieszkańcom całej Europy dzieje jednej z największych bitew manewrowych z początku I wojny światowej. Plany dotyczące tego projektu omawiano w środę w Rochnie koło Brzezin (łódzkie).
Każde skorzystanie z internetowej wyszukiwarki Google przyczynia się do emisji 7 gramów dwutlenku węgla - twierdzi amerykański fizyk.
Orangutany pomagają sobie, ale pod warunkiem, że mogą liczyć na wzajemność - dowodzą badania prowadzone w niemieckim ogrodzie zoologicznym. Rezultaty badań opublikowane zostały w piśmie "Biology Letters".
Argentyńscy archeolodzy odkryli pozostałości słynnej kawiarni Cafe de Hansen, która działała w Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Źródła historyczne wymieniają ją jako jedną z kolebek tanga.
Rząd chce, by Polska Grupa Energetyczna odpowiadała za budowę w Polsce jednej lub dwóch elektrownii jądrowych do 2020 roku - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Wkładanie podręcznika pod poduszkę nie pomaga w nauczeniu się jego zawartości. Ale sen jest konieczny w procesie uczenia się. Nie tylko ludziom, ale również ptakom.
Najbliższe tygodnie to doskonały czas do podziwiania planety Wenus, która jest trzecim pod względem jasności obiektem na naszym niebie - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Merkury i Wenus to planety wewnętrzne. Ich nazwa wskazuje na to, że krążą wewnątrz orbity Ziemi, a przez to, na sferze niebieskiej, zawsze znajdują się stosunkowo blisko Słońca.
W skali Europy Polska jest średnio zasobna w wody geotermalne. Ich właściwości pozwalają na wykorzystywanie energii cieplnej do celów grzewczych lub leczniczych.
W tegorocznej polskiej ekspedycji do 4-ej katarakty Nilu w Sudanie wezmą udział specjaliści z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii UJ, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Fundacji Biblioteka Ekologiczna w Poznaniu.
Karłowate szkielety znalezione w 2003 roku na indonazyjskiej wyspie Flores należały do przedstawicieli odrębnego gatunku człowiekowatych - pisze antropolog ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Journal of Human Evolution".
Wszystko wskazuje na to, że w 2009 roku Ziemi nie grożą żadne kataklizmy kosmiczne - powiedział dyrektor Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk Borys Szustow.
Nie powstała dotąd kompleksowa opinia medyczna, skupiająca wszystkie informacje uzyskane dzięki ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego - wynika z informacji Instytutu Pamięci Narodowej.
W prywatnej klinice University College Hospital w Londynie w wyniku użycia techniki sztucznego zapłodnienia przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka dziedziczenia genów wywołujących raka piersi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności