Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dzięki poznaniu genomu australijskiego dziobaka można będzie lepiej zapobiegać ludzkim chorobom - informuje "Nature".
Odkryto drugi po FTO wariant genu zwiększający ryzyko otyłości i oporności na insulinę u ludzi. Dwie prace na ten temat opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics"
Południowokoreańska służba celna poinformowała o planach wykorzystywania sklonowanych psów do wykrywania narkotyków.
Nierozwinięte żeńskie komórki rozrodcze pobrane od kobiet mogą być zamrożone i po latach pobudzone do rozwoju w warunkach laboratoryjnych z myślą o zapłodnieniu pozaustrojowym - ogłosili naukowcy z Edynburga w oparciu o zakończone powodzeniem badania. Źródło: Wprost24.pl
Nowa technika klonowania, prostsza w zastosowaniu i skuteczniejsza niż ta, którą posłużono się do sklonowania owieczki Dolly, została skutecznie przetestowana w Massachusetts Institute of Technology (MIT) - pisze poniedziałkowy "The Independent".
90 naukowców z ponad 40 krajów zidentyfikowało 6 genów, których mutacje mają związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania przeprowadzono na 90 tys. osób w Europie i USA, a ich wyniki zamieszcza "Nature Genetics".
Chorobę Parkinsona można wyleczyć wykorzystując klonowanie terapeutyczne, na razie u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".
Genom chrząszcza trojszyka gryzącego został zsekwencjonowany - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Trojszyk gryzący to chrząszcz doskonale przystosowujący się do różnych warunków środowiska. Gatunek ten jest odpowiedzialny w dużej mierze za zjadanie rozmaitych produktów rolnych podczas ich przechowywania.
Rozpowszechnione warianty genu, który bierze udział w metabolizmie cholesterolu, wpływają na predyspozycje do osteoporozy - wykazali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association".
Metoda nazwana przez genetyków molekularną siecią umożliwiła odkrycie trzech nowych genów zaangażowanych w rozwój otyłości - czytamy w najnowszym numerze pisma "Nature".
Odkrycie 15 genów mających związek z długowiecznością przybliża wyprodukowanie pigułki zapobiegającej starzeniu się - pisze czwartkowy "Daily Telegraph", zwracając uwagę na odkrycie naukowców z Uniwersytetu Washington. Odkrycie omawiane jest w specjalistycznej publikacji "Genome Research".
Gen o nazwie SATB1 warunkuje rozwój agresywnej postaci raka piersi, wpływając na aktywność ponad 1000 innych genów w komórkach nowotworowych - informują genetycy z USA na łamach pisma "Nature".
To, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi jest związane z naszym zestawem genów - informuje pismo "Psychological Science". Naukowcy z Edinburgh University wspólnie z kolegami z Institute for Medical Research w australijskim Queensland przeprowadzili badania na 900 parach identycznych i nieidentycznych bliźniąt.
Mutacje w genie, od którego zależy wzrost wpływają na długość ludzkiego życia - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Duże ubytki DNA w mitochondriach, organellach zaopatrujących komórki w energię, odgrywają ważną rolę w przedwczesnym starzeniu myszy - informują naukowcy z Waszyngtonu na łamach pisma "Nature Genetics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności