Świat nauki (archiwalne artykuły)

Mutacja w jednym genie leży u podstaw dwóch dziedzicznych rodzajów łysienia - informują naukowcy z USA i Niemiec na łamach pisma "Nature Genetics". Dzięki ich badaniom można będzie w przyszłości leczyć schorzenia związane z wypadaniem i nadmiernym wzrostem włosów.
Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował zamianę biegunów magnetycznych gwiazdy podobnej do Słońca. Tego typu zjawisko obserwowano do tej pory jedynie na Słońcu.
Jednojajowe bliźniaki nie są pod względem genetycznym swymi kopiami, dowiodły badania szwedzko-amerykańskiego zespołu kierowanego przez prof. Jana Dumańskiego i prof. Carla Brudera z Uniwersytetu Alabama w USA. Badania, którym poddano 19 par jednojajowych bliźniaków, będą zapewne miały duże znaczenie dla rozwoju medycyny.
Otyłość ma przede wszystkim podłoże genetyczne - wynika z opublikowanych w czwartek badań renomowanej brytyjskiej placówki naukowej (University College) przeprowadzonych w grupie 5 tys. bliźniaków jedno i dwujajowych w wieku 8-11 lat.
Zarodek, który ma DNA dwóch kobiet i jednego mężczyzny uzyskali w laboratorium naukowcy brytyjscy. Ich zdaniem, nowa technika zrewolucjonizuje metodę zapłodnienia in vitro, pozwoli bowiem wyeliminować ryzyko przekazania potomstwu chorób genetycznych związanych z mutacjami w DNA mitochondriów.
To, za jaką partią się opowiadamy, może wynikać z genów - uważa amerykański prof. nauk politycznych. Prof. John Alford z Rice University przeanalizował dane dotyczące przekonań politycznych wśród 12 tys. bliźniąt w USA i dołączył do nich dane pochodzące z Australii.
Naukowcy brytyjskiego Imperial College wyhodowali pierwszą w świecie genetycznie zmodyfikowaną mysz, której organizm nie jest odporny na pospolity wirus atakujący górne drogi oddechowe i powodujący przeziębienie - wirus nieżytu nosa (ang. rhinovirus) odpowiedzialny za trzy czwarte przeziębień - donoszą poniedziałkowe media.
Dzięki miniaturyzacji i złożonym układom mikroprzepływowym funkcjonującym w systemie laboratorium na chipie, naukowcom kanadyjskim udało się skonstruować urządzenie umożliwiające skomplikowane testy genetyczne.
Umiejętności muzyczne rozwijają się przede wszystkim przez praktykę, trening i doświadczenie. Geny mają tu znacznie mniej do powiedzenia - dowodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Human Brain Mapping".
Badanie DNA jest bardzo czułą metodą i pozwala bezbłędnie zidentyfikować daną osobę. Jednak nawet małe zanieczyszczenie próbki może zafałszować wyniki i doprowadzić do błędnego wyroku, uważa dr hab. Rafał Płoski z AM w Warszawie.
Ponad 6 tys. genów, czyli ok. 25 proc. genomu może wpływać na masę ludzkiego ciała - wynika z amerykańskich badań. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "BMC Genetics", oznacza to, że szybkie opracowanie antidotum na epidemię otyłości jest nierealne.
Naukowcy zbadają DNA szczątków znalezionych przed ośmioma miesiącami w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Najprawdopodobniej są to szkielety XIV-wiecznych wielkich mistrzów krzyżackich - poinformował PAP specjalista ds. zabytków w kwidzyńskim Urzędzie Miejskim, Bogumił Wiśniewski.
Sklonowana świnia, którą zmieniono genetycznie w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.
Geny do żywych komórek można obecnie wprowadzać za pomocą mikrochipa przepływowego, urządzenia pracującego w systemie laboratorium na chipe (ang. lab-on-a-chip).
Badania przeprowadzone na bliźniętach dowodzą, że ludzki mózg jeszcze przed urodzeniem zostaje zaprogramowany do rozpoznawania twarzy - piszą neurolodzy na łamach "Journal of Neuroscience".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności