Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało spektakularne zdjęcie masywnej gwiazdy WR 22 i jej otoczenia w Mgławicy Carina. WR 22 należy do najmasywniejszych znanych gwiazd.
Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a astronomowie zaobserwowali gwiazdę, która porusza się trzykrotnie szybciej niż Słońce. Na dodatek gwiazda ta mogła powstać w nieprawdopodobnie kosmicznym zbiegu okoliczności.
Uczeni z University of Hannover przeprowadzili niezwykły eksperyment, który ma pomóc w stworzeniu teorii opisującej wszechświat. Świat w skali atomowej jest opisywany przez mechanikę kwantową, z tak niezwykłymi pojęciami jak nielokalność obiektów, splątanie cząstek, zasada nieoznaczoności. Świat w skali makro opisuje teoria względności Einsteina, opierająca się na zjawisku zakrzywienia czasoprzestrzeni, które jest źródłem grawitacji.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Atrakcją majowego nieba będzie stosunkowo dobra widoczność większości jasnych planet - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Budowanie modelu teleskopu Hubble'a, wystawa jego modeli, poznawanie Układu Słonecznego - to tylko część atrakcji popularnonaukowej akcji, która odbędzie się 24 kwietnia w gdańskim Centrum Hewelianum. Akcję "20-tka teleskopu Hubble'a" zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a.
CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Prom kosmiczny Discovery wystartował w poniedziałek rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
W najnowszej edycji czasopisma "Science" 41 ekspertów z różnych krajów dokonało gruntownej analizy danych dotyczących przyczyny zagłady dinozaurów i z różnych hipotez jednoznacznie wskazało na uderzenie asteroidy jako powód wielkiego wymierania tych gadów.
Trwają prace nad laboratoryjnymi modelami, które pozwolą na pełne zrozumienie, w jaki sposób powstają zawieszone w powietrzu cząstki (aerozole). Sprawa jest kluczowa, by możliwe było wiarygodne przewidywanie zmian klimatu - informuje "Science".
Ogromna galaktyka eliptyczna ESO 306-17 tkwi samotnie w przestrzeni kosmicznej, bo pochłonęła wszystkich swoich sąsiadów - wynika z analizy zdjęcia, wykonanego przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a.
Algorytm Rover and Orbiter Delta Mars (RODM) został nominowany w kategorii „naukowe odkrycie roku” w plebiscycie Travelery 2009.
Chiny zamierzają do 2013 roku wystrzelić na Księżyc swój pojazd do poszukiwania bogactw naturalnych na powierzhni naturalnego satelity Ziemi - poinformował dziennik "China Daily".
Na jeszcze jednej planecie w głębi kosmosu wykryto molekuły niezbędne do narodzenia się życia - poinformował badacz z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia) Mark Swain.
32 nowe planety, położone poza Układem Słonecznym, odkryli astrofizycy europejscy. Poinformowało o tym we wtorek brytyjskie radio BBC powołując się na międzynarodową konferencję naukową, która obraduje teraz w Lizbonie.