Świat nauki (archiwalne artykuły)

Olbrzymia planetoida, która 65 mln lat temu przyniosła zagładę dinozaurom, uderzyła w Indie. Wcześniej wskazywano na Meksyk, jednak tam krater uderzeniowy jest dużo mniejszy - uważa zespół naukowców. Wyniki ich najnowszych badań publikuje serwis "EurekAlert".
Rok temu niebo nad Sudanem rozświetliła potężna kula ognia, która była wynikiem wdarcia się w naszą atmosferę planetoidy 2008 TC3. Wyniki uzyskane na podstawie obserwacji tego zjawiska i analizy znalezionych fragmentów podsumowuje właśnie czasopismo "Sky and Telscope".
Warszawa zajmujeczwarte miejsce w globalnym rankingu aktywności użytkowników w społecznościowym projekcie naukowym "Galaktyczne Zoo". Warszawianie okazali się w ten sposób bardziej zaangażowanymi odkrywcami wszechświata niż mieszkańcy Nowego Jorku czy Berlina.
Wystartował jeden z czterech podprojektów wielkiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey SDSS-III. Podprojekt o akronimie BOSS ma na celu poszukiwania ciemnej energii.
W jaki sposób uzyskać wodę na Księżycu? Można włożyć trochę piasku księżycowego do mikrofalówki. To najnowszy pomysł NASA na zapewnienie przyszłej bazie księżycowej tej niezbędnej substancji.
W piątek o godz. 13.31 w Księżyc uderzyła rakieta skierowana przez amerykańską sondę LCROSS, a w kilka minut później sonda, która ją wysłała. Celem był krater w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Całą operację NASA transmitowała na żywo na stronach internetowych oraz w swoim kanale satelitarnym.
Nowe rodzaj paliwa rakietowego to mieszanina zamrożonej wody i aluminiowego "nanoproszku" - informuje serwis "EurekAlert".
Naukowcy amerykańscy zrewidowali swoje prognozy dotycząc prawdopodobieństwa zderzenia się z Ziemią w 2036 roku asteroidy Apophis.
XIX- wieczny pomysł Juliusza Verne'a, aby strzelać w kosmos z wielkiego działa może się doczekać realizacji - informuje "New Scientist".
Kosmiczny Teleskop Spitzera zaobserwował nowy pierścień Saturna, znacznie większy od dotychczas znanych. Jego dostrzeżenie było możliwe dzięki obserwacjom w podczerwieni.
W najbliższej przyszłości opłacalność baz na powierzchni naturalnego satelity Ziemi stanie się większa, niż korzyści uzyskiwane dzięki pracy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK).
Dotąd stwierdzono istnienie w bezkresnej przestrzeni kosmicznej około 450 tysięcy obiektów zagrażających Ziemi, z których 6 tysięcy stanowi dla niej potencjalne niebezpieczeństwo; 1.050 spośród nich ma średnicę ponad jednego kilometra.
Indie umieściły w środę na orbicie okołoziemskiej jednocześnie siedem satelitów - podano w Delhi.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności