Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu, zostaną przeprowadzone w styczniu w Katowicach.
Skamieniałość sprzed 220 milionów lat, którą odkryto w południowo-zachodnich Chinach, należy do najbardziej prymitywnych gatunków żółwi spośród dotąd poznanych - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Ziemia znajduje się obecnie w płaszczyźnie pierścieni Saturna, przez co są one dla nas praktycznie niewidoczne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com
16 grudnia mija 27. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
Odkryto kilka nowych genetycznych czynników ryzyka dla otyłości, większość z nich to geny aktywne w układzie nerwowym, co potwierdza rolę mózgu w kontroli pobierania pokarmu i naszej wagi - informują naukowcy z USA i Islandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Kupując legalnie naturalną choinkę nie musimy się obawiać, że w jakikolwiek sposób szkodzimy lasom - przekonują leśnicy. Walczą oni z opinią, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od tych pochodzących z wycinki.
Bez "mokrego nosa", czyli warstwy śluzu na psim nosie, węch najlepszego przyjaciela człowieka nie byłby tak doskonały.
Skończyły się czasy kojarzenia archeologii głównie z łopatą i szpachelką. Tomasz Herbich przedstawił w Muzeum Archeologicznym referat na temat coraz częściej stosowanej metody w archeologii - geofizyki oraz spektakularne wyniki swoich prac w Delcie Nilu.
Akta polskich związków niepodległościowych i formacji wojskowych z lat 1908-1918 oraz powstań i wojen polskich to jedne z najcenniejszych materiałów przechowywanych w Centralnym Archiwum Wojskowych w Warszawie. Placówka świętuje w tym roku 90.lecie istnienia.
Archeolodzy badający w Anglii miejsce pochówku z wczesnej epoki brązu odnaleźli bursztynowy naszyjnik - donosi serwis internetowy BBC News.
Olbrzymie niedźwiedzie jaskiniowe wymarły 13 tys. lat wcześniej niż dotychczas uważano. Powodem ich wyginięcia były zmiany klimatu - uważają naukowcy na łamach pisma "Boreas".
Inwestycje w technologie pozyskiwania energii z wiatru mogą zmniejszyć emisję CO2 o 1,5 mld ton rocznie - uważają przedstawiciele organizacji Global Wind Energy Council (GWEC).
Często mówi się, że między ludźmi, którzy wpadli sobie w oko "zaiskrzyło". W przypadku trąbonosów, czyli afrykańskich ryb z rodziny mrukowatych takie stwierdzenie to nie przenośnia. Elektryczność rzeczywiście pomaga im w znalezieniu partnera.
Mija 66. rocznica pierwszej deportacji Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego obozu Auschwitz. W nocy z 12 na 13 grudnia 1942 roku z obozu przejściowego w Zamościu dotarł do Auschwitz transport złożony z ponad 640 Polaków. Pierwszy transport wyjechał z Zamościa 10 grudnia 1942 roku.
W piątek, 5 grudnia zakończyła się kolejna kampania poszukiwania asteroid, w której brali udział uczniowie z polskich szkół.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności