
Szczaniec to jedna z najstarszych miejscowości na obszarze tzw. ziemi świebodzińskiej. To malowniczo usytuowane miasteczko na Pojezierzu Łagowskim poświadczone jest z źródłach pisanych już w 1236 roku, ale odkrycia archeologiczne potwierdzają tu obecność człowieka już w okresie paleolitu schyłkowego.

nteraktywne centrum naukowe związane z technologiami węglowymi powstanie w zabytkowej kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu. "W pierwszej strefie zrekonstruujemy las karboński - będzie wyższa temperatura, wilgotność, odgłosy zwierząt - tu pokażemy, jak powstawał węgiel.

Gniazdo dinozaura z niewysiedzianymi jajami zidentyfikowali naukowcy z Kanady. O swoich ustaleniach donoszą na łamach pisma "Palaeontology".

Astronomowie znaleźli dowód obserwacyjny na to, że brązowe karły formują się w taki sam sposób jak gwiazdy. Smithsonian's Submillimeter Array (SMA) wykryto cząsteczki tlenu węgla wystrzeliwane z obiektu oznaczonego jako ISO-Oph 102.

Tundra arktyczna emituje zimą takie same ilości metanu jak w czasie ciepłych miesięcy - wykazały badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Nature".

Witamina D może chronić płód przed infekcjami, gdyż pobudza produkcję związku przeciwbakteryjnego w łożysku - odkryli naukowcy z USA. Informację podaje pismo "Biology and Reproduction".

Archeolodzy odkryli w Iranie królewski grób i zabalsamowane zwłoki władcy sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy Andhra News. Odkrycia dokonano na stanowisku znajdującym się w prowincji Kurdystan w północno-zachodnim Iranie, gdzie starożytni Medowie przed 3000 lat założyli swoje państwo - Medię.

10 grudnia 1948 r. w Paryżu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stał się fundamentem budowania międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka.

Troje studentów z Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę. Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny OGLE.

Ekolodzy z organizacji Fauna and Flora International (FFI) znaleźli w północno-zachodnim Wietnamie nowe stado małp znajdujących się na liście gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Istnieją nie tylko choroby odzwierzęce u ludzi, ale i "odczłowiecze" u zwierząt: badania w Ugandzie dowiodły, że tamtejsze goryle zarażają się od ludzi bakteriami coli.

Peruwiańscy archeolodzy odkryli w grobowcu w okolicach Machu Picchu inkaską mumię i 25 ceremonialnych artefaktów - donosi agencja Associated Press.

Dzięki metylacji naszego DNA wspomnienia mogą trwać przez całe życie - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Aby przypomnieć sobie określone wydarzenie, poszczególne neurony w naszym mózgu muszą zadziałać w określonej sekwencji - wymaga to odpowiednich połączeń między wydzielającymi neuroprzekaźniki synapsami neuronów.

8 grudnia 1918 r. w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zainaugurowano pierwszy rok akademicki na powołanym decyzją Konferencji Biskupów Polskich Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.

Zapadnie decyzja o wycofaniu z rynku w Unii Europejskiej najbardziej energochłonnych żarówek. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia co do kalendarza przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki.