Świat nauki (archiwalne artykuły)

To, za jaką partią się opowiadamy, może wynikać z genów - uważa amerykański prof. nauk politycznych. Prof. John Alford z Rice University przeanalizował dane dotyczące przekonań politycznych wśród 12 tys. bliźniąt w USA i dołączył do nich dane pochodzące z Australii.
Naukowcy brytyjskiego Imperial College wyhodowali pierwszą w świecie genetycznie zmodyfikowaną mysz, której organizm nie jest odporny na pospolity wirus atakujący górne drogi oddechowe i powodujący przeziębienie - wirus nieżytu nosa (ang. rhinovirus) odpowiedzialny za trzy czwarte przeziębień - donoszą poniedziałkowe media.
Dzięki miniaturyzacji i złożonym układom mikroprzepływowym funkcjonującym w systemie laboratorium na chipie, naukowcom kanadyjskim udało się skonstruować urządzenie umożliwiające skomplikowane testy genetyczne.
Umiejętności muzyczne rozwijają się przede wszystkim przez praktykę, trening i doświadczenie. Geny mają tu znacznie mniej do powiedzenia - dowodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Human Brain Mapping".
Badanie DNA jest bardzo czułą metodą i pozwala bezbłędnie zidentyfikować daną osobę. Jednak nawet małe zanieczyszczenie próbki może zafałszować wyniki i doprowadzić do błędnego wyroku, uważa dr hab. Rafał Płoski z AM w Warszawie.
Ponad 6 tys. genów, czyli ok. 25 proc. genomu może wpływać na masę ludzkiego ciała - wynika z amerykańskich badań. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "BMC Genetics", oznacza to, że szybkie opracowanie antidotum na epidemię otyłości jest nierealne.
Naukowcy zbadają DNA szczątków znalezionych przed ośmioma miesiącami w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Najprawdopodobniej są to szkielety XIV-wiecznych wielkich mistrzów krzyżackich - poinformował PAP specjalista ds. zabytków w kwidzyńskim Urzędzie Miejskim, Bogumił Wiśniewski.
Sklonowana świnia, którą zmieniono genetycznie w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.
Geny do żywych komórek można obecnie wprowadzać za pomocą mikrochipa przepływowego, urządzenia pracującego w systemie laboratorium na chipe (ang. lab-on-a-chip).
Badania przeprowadzone na bliźniętach dowodzą, że ludzki mózg jeszcze przed urodzeniem zostaje zaprogramowany do rozpoznawania twarzy - piszą neurolodzy na łamach "Journal of Neuroscience".
Wariant genu o nazwie ITPKC zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Kawasaki - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics".
Jeden z wariantów genu DPP6 zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne, inaczej nazywane chorobą Lou Gehriga - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Od dziesięciu tysięcy lat ewolucja naszego gatunku coraz bardziej przyspiesza. O genetycznych dowodach potwierdzających to zjawisko piszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Genetyczny związek między schizofrenią a rakiem odkryli naukowcy amerykańscy. Ich zdaniem, pomoże to wyjaśnić dlaczego pacjenci ze schizofrenią rzadziej chorują na raka, mimo że częściej niż inni palą papierosy i gorzej się odżywiają.
Szczodrość niektórych osób może być uwarunkowana genetycznie - informuje internetowa wersja pisma "Genes". Zespół doktora Ariela Knafo z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przeprowadził badania z udziałem 203 osób. Mogły one rozdawać pieniądze lub je zatrzymywać.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności