
Odkryta w Chinach skamieniałość nadgryzionego dinozaura dała naukowcom rzadką okazję zajrzenia mu - dosłownie - pod skórę.

Znaleziony na Syberii młody mamut - zamarznięty niemal tak, jak padł około 37,5 tys. lat temu - jest badany w Japonii. Jego analizy mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego jego gatunek wymarł, i rzucić światło na zmiany klimatu - czytamy na stronach "Discovery News".

Kopalne, europejskie niedźwiedzie jaskiniowe nie były łagodnymi roślinożercami, za jakie je dotąd uważano. Nie gardziły mięsem, a w poszukiwaniach pokarmu współzawodniczyły z innymi, współczesnymi im, dużymi mięsożercami - informuje "Proceedings of the National Academy of Science" na swojej stronie internetowej.

Niemal pół miliona lat temu na tropikalnym wybrzeżu południowych Chin pandy współzawodniczyły o siedlisko i pokarm z największymi znanymi małpami, gigantopitekami. O nowych badaniach skamieniałości informuje serwis "National geographic".

W czasie ostatniej epoki lodowcowej neandertalczycy najprawdopodobniej pozamarzali na śmierć. Nagłe zmiany klimatu zaskoczyły ich zupełnie nieprzygotowanych do wykonywania ciepłych okryć - czytamy w serwisie "News In Science".

Na niemal 80 proc. powierzchni Ziemi gwałtownie ubyło dużych ssaków, np. tygrysów, bizonów, łosi i wilków. Jest to efekt działań ludzi - alarmują autorzy najnowszych badań.

Robotnik pracujący przy remoncie mostu w korycie rzeki Pisy w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) znalazł róg tura. Znalezisko stało się najcenniejszym eksponatem w zbiorach miejscowego muzeum.

Przodek wielorybów, największych ssaków występujących na naszej planecie, żył 48 mln lat temu i był wielkości lisa - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Skamieniałości długo poszukiwanego przodka waleni, czyli wielorybów, delfinów i morświnów - znaleziono na terenie Kaszmiru w Indiach.

Łańcuchy górskie, które powstały w Afryce kilka milionów lat temu, przyspieszyły ewolucję człowieka - informują naukowcy na łamach pisma "Geotimes".

Szczątki jednego z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, należą do zupełnie nowego gatunku. "Tożsamość" gada większego niż dwupiętrowy autobus ustalił student z University of Bristol.

Około 80 szkieletów karłowatych hipopotamów odnaleziono w jednej z cypryjskich jaskiń - informuje serwis internetowy "National Geographic".

Nie wiadomo jakiego był koloru, ale był bardziej umięśniony, niż dotąd sądzono - chodzi o skamieniałość dinozaura, którą znaleziono kilka lat temu w Dakocie Północnej (USA). Naukowcy informują o wynikach badań tego unikalnego okazu.

Skamieliny rzadkiego olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy - podał szef zespołu paleontologów, którzy dokonali odkrycia. "Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym.

Zmiany klimatu, które miały miejsce w Afryce od trzech do miliona lat temu, doprowadziły część gatunków na skraj wymarcia, część zaś, w tym przodków człowieka, zmusiły do szybszej ewolucji - piszą paleontolodzy na łamach najnowszego numeru pisma "Journal of Human Evolution".

Skamieniały fragment gigantycznego skorpiona morskiego sprzed 390 mln lat odkryli brytyjscy i niemieccy paleontolodzy niedaleko miasta Pruem w Niemczech. O swoim odkryciu piszą na łamach pisma "Biology Letters". Naukowcy odnaleźli szczypce zwierzęcia. Na ich podstawie wnioskują, że miało ono 2.5 metra długości.