Świat nauki (archiwalne artykuły)

Międzynarodowy zespół astronomów zidentyfikował i zbadał najstarszą znaną bliźniaczkę Słońca, odległą od nas o 250 lat świetlnych. Co więcej, może ona posiadać planetę typu ziemskiego. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), którego teleskop posłużył do badań.
Bogato wyposażone pochówki znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk w Burdągu w woj. warmińsko-mazurskim. Tylko w jednym z nich znajdowały się m.in. srebrny napierśnik, pieczołowicie zdobione elementy pasa, kolia szklanych paciorków, srebrne fibule.
Nie żyje profesor John Mainstone, który nadzorował najdłuższy trwający nieprzerwanie eksperyment na świecie: tak zwany eksperyment kropli smoły – informuje portal Phys.org. Eksperyment był nadzorowany przez zmarłego naukowca od ponad pół wieku.
Astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą sieci radioteleskopów ALMA uzyskali szczegółowy obraz strumieni materii poruszających się od nowo narodzonej gwiazdy – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Zaprojektowanie prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa, to wyzwanie dla młodych inżynierów z całego świata. Misja ma wyruszyć w styczniu 2018 r., a zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2014 roku. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. dolarów.
W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet ok. 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.
Archeolodzy odkryli w środkowej Bułgarii wykutą w skale starożytną płaskorzeźbę poświęconą Zeusowi – informuje serwis internetowy Novinite.
Amerykańska agencja NASA zdecydowała o wysłaniu w kosmos misji, której celem będzie sprawdzenie, jakie są możliwości pozyskiwania surowców występujących na asteroidach - informuje na swoich stronach agencja.
Lód w Arktyce coraz słabiej odbija słoneczne światło, przez co coraz szybciej topnieje - informują naukowcy w "Nature Climate Change".
Nową hipotezę tłumaczącą powstanie ponad 600 „dwuwarstwowych” kraterów na Marsie wysunęli naukowcy z amerykańskiego Brown University. Być może w momencie uderzenia powierzchnia była pokryta grubą warstwą lodu.
Internetowa rewolucja w gospodarce trwa i nic nie wskazuje na to, aby miała się zakończyć. Przeciwnie - w czasach narastającego spowolnienia, biznesy oparte o handel w sieci kwitną. Ich gwałtowny rozwój spowodował wzrost zapotrzebowania na specjalistów od e commerce.
Międzynarodowy zespół astronomów prowadzący obserwacje za pomocą japońskiego teleskopu Subaru na Hawajach wykonał bezpośrednie zdjęcie planety w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca – poinformowała NASA.
Amerykańska agencja kosmiczna bardzo poważnie podchodzi do badań Marsa. Dzisiaj mija rok od lądowania na Czerwonej Planecie łazika Curiosity, który nadal prowadzi badania, a NASA już szykuje do lotu kolejną misję o nazwie MAVEN.
W ciągu ostatnich 65 mln lat klimat nie zmieniał się tak szybko jak obecnie – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Podczas wykopalisk w ruinach starożytnego miasta Sagalassos w Turcji archeolodzy odkryli kamienną kolumnę z I w. p.n.e. – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności