Świat nauki (archiwalne artykuły)

45 MW wynosi moc zainstalowana w farmie wiatrowej w Nowym Stawie (Pomorskie). Park Wiatrowy Nowy Staw o wartości ponad 70 mln euro został w środę uroczyście otwarty. 22 turbiny wiatrowe na powierzchni ok. 50 ha należą do RWE Renewables Polska.
Zespół archeologów odkrył w południowej Anglii kamienną studnię z III wieku wykorzystywaną do składania darów ofiarnych w okresie rzymskim – informuje serwis internetowy Portsmouth Today.
Hologramy znamy na razie przede wszystkim z tęczowych naklejek, które zabezpieczają dokumenty. Coraz bliżej jest już jednak do hologramów jak z "Gwiezdnych Wojen" - ruchomych postaci 3D wyświetlanych w powietrzu. Mówi o tym prof. Małgorzata Kujawińska
Na stanowisku w południowo-wschodniej Turcji odkryto przypadkowo zespół skalnych grobowców z okresu III-II wiek p.n.e. – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Powstała firma, która oferuje sprzęt potrzebny do wysłania własnej misji w kosmos – informuje New Scientist. Przy użyciu balonów można wysłać w stratosferę kamerę, aparat bądź inne przedmioty, a wszystko ma być dostępne po przystępnej cenie.
Eksplozja kambryjska, czyli nagłe pojawienie różnorodnych skamieniałości w zapisie kopalnym sprzed pół miliarda lat, było zagadką już dla XIX-wiecznych biologów. Zjawisko to opisali naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.
Próbnik międzyplanetarny Voyager 1 jako pierwszy stworzony przez człowieka obiekt opuścił Układ Słoneczny - poinformowała w czwartek amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Osobom jadającym ostre chińskie potrawy znane jest charakterystyczne uczucie odrętwienia i mrowienia ust wywoływane przez pieprz syczuański. Badacze już wiedzą, że dzieje się tak, bo pobudza on receptory reagujące na lekki dotyk.
Zmiana klimatu, a nie człowiek, była głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych. Świadczą o tym analizy DNA, na podstawie których można prześledzić wahania w liczebności tych ssaków.
W sobotę rano polskiego czasu amerykańska kosmiczna sonda LADEE została wystrzelona w kosmos. Jej celem jest badanie Księżyca – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Projekt kosztował 280 milionów dolarów.
Archeolodzy poinformowali o wynikach badań grobu z wczesnej epoki brązu odkrytego na stanowisku w północnej Szkocji – informuje serwis internetowy Past Horizons.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zawęziła listę możliwych miejsc dla lądowania na Marsie automatycznej sondy InSight, które ma nastąpić we wrześniu 2016 roku. Teraz będzie je dokładnie fotografować z orbity.
Żył 230 mln lat temu, ważył pół tony i mierzył około trzy metry – olbrzymi prehistoryczny płaz zamieszkiwał okolice dzisiejszego Krasiejowa na Opolszczyźnie.
Jubileusz 80 rocznicy rozpoczęcia badań pozostałości przedhistorycznego grodziska obchodzić będzie wkrótce Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Niezwykłe odkrycie nie tylko przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii, ale także wykorzystywane było do bieżącej polityki.
Naukowcy analizujący dane z amerykańskiego instrumentu, który pracował na indyjskiej sondzie Chandrayaan-1, znaleźli na powierzchni Księżyca ślady wody pochodzącej z wnętrza naturalnego satelity Ziemi – informuje John Hopkins Applied Physics Laboratory w USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności