Świat nauki (archiwalne artykuły)

Syntetyczny feromon może pomóc w oczyszczeniu amerykańskich Wielkich Jezior z zagrażających tamtejszym rybom minogów morskich - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Podczas zalotów samiec i samica komarów wykonują "pieśń miłosną" dostrajając do siebie nawzajem tempo uderzeń swych skrzydełek. Cienkie bzyczenie komarzycy to dla człowieka sygnał alarmowy - ostrzeżenie przed ugryzieniem. Dla samca, który macha skrzydełkami podczas lotu w innym tempie niż samica tego samego gatunku, czyli wydaje inny dźwięk, to pociągające wezwanie.
Koralowce, które tworzą Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii, rosną dziś wolniej niż kiedykolwiek. Naukowcy zbadali 328 kolonii dużych i wiekowych koralowców, których ciała ulegają z biegiem czasu zwapnieniu.
Australijscy naukowcy znaleźli sposób na walkę z dengą - groźną chorobą tropikalną przenoszoną przez komary. Wystarczy zarazić komara bakterią o nazwie Wolbachia.
Szympansy rozpoznają twarze innych szympansów używając tych samych obszarów mózgu, dzięki którym ludzie rozpoznają twarze ludzkie - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Orangutany pomagają sobie, ale pod warunkiem, że mogą liczyć na wzajemność - dowodzą badania prowadzone w niemieckim ogrodzie zoologicznym. Rezultaty badań opublikowane zostały w piśmie "Biology Letters".
Wkładanie podręcznika pod poduszkę nie pomaga w nauczeniu się jego zawartości. Ale sen jest konieczny w procesie uczenia się. Nie tylko ludziom, ale również ptakom.
Otyłość i stres skracają żywot słoni w ogrodach zoologicznych. Słonie żyją tam prawie trzy razy krócej niż na wolności. Przeciętna długość życia słonia w zoo to 19 lat. Na wolności żyją średnio 56 lat. Natomiast w Azji, gdzie używane są do prac leśnych, żyją ok. 40 lat.
Dziwaczne kształty zębów wystających z pysków samców wali dziobołowych służą im do wabienia partnerek. Wale dziobogłowe to rodzina, do której należy ok. 20 gatunków morskich ssaków.
Nie tylko bankierzy i zwykli ludzie odczuwają skutki trwającego kryzysu finansowego. Także dla zwierząt nadeszły ciężkie czasy. Najbardziej znane brytyjskie schronisko dla zwierząt, Battersea Dogs and Cats Home, poinformowało we wtorek, że pęka w szwach, bo niektórzy ludzie wyrzucają swoje zwierzęta na ulicę, gdyż nie stać ich na ich żywienie.
Im później mężczyzna zostaje ojcem tym większe ryzyko, że jego syn będzie źle przystosowany społecznie jako nastolatek - wynika z izraelskich badań, o których informuje pismo "Schizophrenia Bulletin".
Naukowcy kanadyjscy udowodnili, że żaby zaczynają się uczyć rozpoznawać zagrożenie jeszcze zanim wyklują się z jajeczek.
Po raz kolejny naukowcy zostali pokonani przez Naturę. Okazało się, iż elementy składowe pokryw zewnętrznych pewnego gatunku brazylijskiego chrząszcza niemal idealnie nadają się na podzespoły super nowoczesnych komputerów optycznych, donosi "LaserFocusWorld".
Ponad 770 kozic, z czego ok. 170 po polskiej stronie Tatr, naliczyli polscy i słowaccy przyrodnicy w ramach jesiennej akcji - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca dyrektora TPN, Zbigniew Krzan.
Szczurom, które mają problemy ze słuchem, poprzez odpowiednie ćwiczenia, można pomóc w części problemów z rozpoznaniem dźwięków - przekonują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności