Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najważniejszym wydarzeniem polskiej ekologii w 2008 roku był światowy szczyt klimatyczny w Poznaniu. Na dwutygodniowe obrady przyjechało w grudniu do stolicy Wielkopolski prawie 10 tys. osób z ponad 190 krajów świata.
Bizmut, który na amerykańskim kontynencie zastąpił 10 lat temu w nabojach ołów (ze względu na jego toksyczność), gdy trafia wraz z wystrzelonymi nabojami do środowiska, według najnowszych danych jest dla niego nieszkodliwy - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
Mimo światowego kryzysu finansowego Australia zamierza realizować ustalony wcześniej plan ograniczania emisji gazów cieplarnianych - oświadczyła w poniedziałek australijska minister ds. zmian klimatycznych i zasobów wodnych Penny Wong.
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że lepiej inwestować w odnawialne źródła energii niż kupować technologie pozwalające na uruchomienie w Polsce elektrowni nuklearnych.
Kupując legalnie naturalną choinkę nie musimy się obawiać, że w jakikolwiek sposób szkodzimy lasom - przekonują leśnicy. Walczą oni z opinią, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od tych pochodzących z wycinki.
Inwestycje w technologie pozyskiwania energii z wiatru mogą zmniejszyć emisję CO2 o 1,5 mld ton rocznie - uważają przedstawiciele organizacji Global Wind Energy Council (GWEC).
Tundra arktyczna emituje zimą takie same ilości metanu jak w czasie ciepłych miesięcy - wykazały badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Nature".
Ekolodzy z organizacji Fauna and Flora International (FFI) znaleźli w północno-zachodnim Wietnamie nowe stado małp znajdujących się na liście gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem.
Zapadnie decyzja o wycofaniu z rynku w Unii Europejskiej najbardziej energochłonnych żarówek. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia co do kalendarza przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki.
Zalesienie jest najskuteczniejszym sposobem redukcji emisji CO2 na świecie - poinformował przewodniczący organizacji World Growth Alan Oxley na konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w Poznaniu.
Polska jest gotowa do przyjęcia zobowiązania jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 proc. w 2020 r. i możemy sprostać temu wyzwaniu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po inauguracji konferencji ONZ na temat zmian klimatu (COP 14) w Poznaniu.
Dodatkowy koszt stosowania węgla w gospodarce to 354 mld euro rocznie - wynika z raportu organizacji ekologicznej Greenpeace, zaprezentowanego w czwartek na konferencji.
Warszawa (PAP) - Okazuje się, że rekordzistami w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowaniu go w tkankach roślinnych nie są drzewa o rozłożystych koronach, a zwykłe zarośla, na terenach popularnie określanych bagnami, zwłaszcza tych, zalewanych okresowo przez morską wodę - informuje "Environmental Science & Technology".
"Uważa się, iż stosowanie biopaliw zahamuje efekt cieplarniany poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Lecz biopaliwa szybko stają się jedną z głównych przyczyn wyniszczania lasów na naszej planecie w wyniku masowego wycinania ich pod uprawę kukurydzy czy soi.
Pawiany ślepo podążają za swoimi przywódcami, nawet jeśli nie zostają dopuszczone do pokarmu - dowodzą badania. Andrew King z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego obserwował dwa stada pawianów czakma zamieszkujących jeden z rezerwatów w Namibii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności