Majestatyczne stare drzewa rosnące w zachodniej części Stanów Zjednoczonych znikają w dwukrotnie szybszym tempie niż 30 lat temu - informują naukowcy na łamach pisma "Science".
Jedną z przyczyn ocieplenia klimatu w Europie na przestrzeni trzech ostatnich dekad jest spadek liczby mglistych dni, co z kolei wiąże się z poprawą jakości powietrza - twierdzą autorzy badania opublikowanego w internetowym wydaniu periodyku "Nature Geoscience".
Jeden z bohaterów filmu "Happy Feet: Tupot małych stóp", pingwin skalny o imieniu Lovelace, prawdopodobnie byłby równie zaniepokojony jak naukowcy na wieść o tym, że populacja jego krewnych zmniejszyła się o 90 proc. w ciągu ostatnich 50 lat.
Rolnicy mogą pomóc spowolnić ocieplanie się klimatu, wybierając takie rośliny uprawne, które odbijają promienie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną - informuje pismo "Current Biology".
W kanadyjskim mieście Winnipeg rozpoczął się w piątek "okrągły stół", którego uczestnicy omawiają sprawy ochrony niedźwiedzi polarnych w Arktyce. W debacie uczestniczą przedstawiciele ministerstwa ochrony środowiska, znani naukowcy, działacze organizacji ekologicznych, reprezentanci rdzennej ludności Kanady.
Milion drzew planują posadzić w Beskidach organizatorzy programu edukacyjno-ekologicznego "Moje silne drzewo", który zainaugurowano na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Każde skorzystanie z internetowej wyszukiwarki Google przyczynia się do emisji 7 gramów dwutlenku węgla - twierdzi amerykański fizyk.
W skali Europy Polska jest średnio zasobna w wody geotermalne. Ich właściwości pozwalają na wykorzystywanie energii cieplnej do celów grzewczych lub leczniczych.
Naukowcy ostrzegają, że do 2100 roku połowa światowej populacji zostanie dotknięta głodem na skutek globalnego ocieplenia - informuje "New Scientist".
Dodatki chemiczne zwiększające wytrzymałość termiczną tworzyw sztucznych, popularnie nazywanych plastikami, mogą przenikać do środowiska, a co gorsze, ulegają akumulacji w żywych organizmach.
Nikaragua zamierza czerpać energię z wiatru, by zmniejszyć swoją zależność od ropy naftowej. W styczniu zacznie działać 19 wiatraków produkujących około 40 megawatów energii.
W Nowej Zelandii przeprowadzono pomyślne testy biodiesla jako paliwa lotniczego dla samolotu pasażerskiego. Nowozelandzkie linie lotnicze Air New Zealand ogłosiły, że ich test paliwa lotniczego uzyskanego z oleju rośliny jatropa zakończył się sukcesem.
Niepokój na światowych rynkach negatywnie wpływa na branżę energetyki wiatrowej w Europie Zachodniej. Niektóre przedsiębiorstwa obniżają swoje prognozy, a rynek wykazuje pierwsze oznaki spowolnienia - podała firma Frost & Sullivan.
Według internetowego wydania pisma "New Scientist" naukowcy spierają się o wpływ słoni afrykańskich na ich otoczenie i na dostęp do wodopojów.
Pierwsza ogólnopolska kampania dotycząca zbierania zużytych baterii obejmie 77 gmin z 11 województw - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Stolica nie znalazła się na tej liście.