Świat nauki (archiwalne artykuły)

Po raz pierwszy od niemal 50 lat udało się
odkryć nowy sposób wytwarzania światła spójnego - informuje pismo "Physical Review Letters". Światło spójne to światło, którego fale mają taką samą długość(monochromatyczne) i są zgodne w fazie, dzięki czemu w wyniku interferencji dają stałe prążki interferencyjne.
Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters" wyniki badań wskazujących na istnienie nowej cząstki materii. Wśród badaczy jest Polka - dr Izabella Zychor z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku - poinformował PAP rzecznik IPJ Marek Pawłowski.
Naukowcy zakończyli trwającą dziewięć lat
debatę nad tym, czy jądro Ziemi rzeczywiście obraca się szybciej niż jej płaszcz i powierzchnia. W publikacji w najnowszym "Science" dowodzą, że w skali roku jądro "kręci się" o 0,3-0,5 stopnia szybciej od skorupy ziemskiej.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w polskich obchodach Światowego Roku Fizyki była międzynarodowa konferencja "Foton - pierwsze sto lat i przyszłość", na której gościli najwybitniejsi fizycy. Polacy wzięli też udział w spektakularnej sztafecie światła, która obiegła Ziemię. Rok 2005 został ogłoszony Światowym Rokiem Fizyki w stulecie opublikowania
przez Alberta Einsteina trzech przełomowych prac naukowych.
Najsłynniejsze równanie fizyki, stworzone
przez Alberta Einsteina - czyli E=mc2 - zdało trudny test przeprowadzony przez naukowców prestiżowego Massachussets Institute of Technology (MIT) - informuje "Nature". Amerykańscy fizycy sprawdzali, na ile równanie to jest prawdziwe.
Wartości dwóch podstawowych stałych fizycznych były sześć miliardów lat temu dokładnie takie same, jak obecnie - informuje najnowszy numer czasopisma "Physical Review Letters". Jak sama nazwa wskazuje, podstawowe stałe fizyczne powinny być niezmienne w czasie i przestrzeni. Fizycy uważali tak przez prawie całe ostatnie dwustulecie. W ostatniej dekadzie pojawiły się
jednak ciekawe teorie fizyczne, które sugerowały, że pewne specyficzne stałe mogły mieć w dalekiej przeszłości wartości nieznacznie inne od obecnych.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności