Świat nauki (archiwalne artykuły)

Puszczanie kaczek na wodzie jest zabawą powszechnie znaną. Niełatwo jednak zostać w niej mistrzem i zbliżyć się do rekordu, czyli 38 odbić kamienia od tafli wody. Być może pomogą w tym najnowsze badania naukowe, o których informuje "Nature".
Nowa postać zestalonego dwutlenku węgla ma strukturę podobną do szkła - informuje "Nature". W odróżnieniu od twardych tlenków germanu lub krzemu, dwutlenek węgla w normalnych warunkach występuje jako gaz, jednak dzięki sprężaniu i ochładzaniu może zostać upłynniony albo zestalony. W postaci stałej ("suchy lód") jest używany między innymi w chłodnictwie, jako środek czyszczący oraz do wytwarzania na estradach efektownych, białych oparów.
Osobliwa właściwość związana z zamarzaniem wody może znaleźć proste fizykochemiczne wyjaśnienie - informuje "New Scientist". Już Arystoteles opisał sprzeczną z intuicją właściwość wody - gorąca zamarza łatwiej niż zimna. Jednak rozgłos nadała temu zjawisku obserwacja skromnego ucznia - Tanzańczyka, Erasto Mpemby.
Astronomowie będą wkrótce mogli doświadczalnie sprawdzić nową teorię grawitacji, według której istnieją cztery fizyczne wymiary i piąty, którym jest czas - informuje pismo "Physical Review". Matematyczną teorię, konkurencyjną wobec ogólnej teorii względności Einsteina, opracowali naukowcy z uniwersytetów Duke i Rutgers.
Fizycy zaobserwowali światło, które się cofa, a w dodatku podróżuje z prędkością większą od prędkości światła - informuje pismo "Science".
Nie było żadnego Wielkiego Wybuchu. Świat powstał w ciągu sześciu dni, tak jak opisuje to Biblia - twierdzi geofizyk Robert Gentry, który zaprezentował swoje poglądy podczas dorocznej konferencji American Physical Society (APS) w Dallas. O zdarzeniu poinformował "New Scientist".
Warszawscy fizycy uczczą 90. rocznicę sformułowania teorii względności. W maju odbędzie się sympozjum specjalnie poświęcone temu wydarzeniu - informują strony internetowe Uniwersytetu Warszawskiego.
Chaotyczne oddziaływania mogą doprowadzić do uporządkowanych zachowań - przynajmniej gdy chodzi o zachowanie układu wahadeł. Artykuł, który spodoba się politykom zamieściło pismo "Physical Review Letters".
Dzięki wykorzystaniu atomów rzadkiego pierwiastka, iterbu, oscylujących z częstotliwością odpowiadającą widzialnemu światłu, zegary atomowe mogą się stać jeszcze dokładniejsze - informuje pismo "Physical Review Letters".
W amerykańskim laboratorium Sandia udało się otrzymać plazmę o temperaturze dwóch miliardów stopni Celsjusza, znacznie wyższej niż panująca wewnątrz gwiazd - informuje pismo "Physical Review Letters".
Udało się zarejestrować ruch protonu w czasie stu trylionowych sekundy - informuje "Science". Jedna attosekunda, czyli jedna trylionowa sekundy, to inaczej jedna miliardowa jednej miliardowej sekundy.
Naukowcom udało się zmierzyć czas, w jakim elektron może przeskoczyć między atomami. Wynosi on ok. 320 trylionowych części sekundy (czyli 320 attosekund, a mówiąc jeszcze inaczej, jest to częśc sekundy zapisywana jako 320 x 10 do
minus 18 potęgi) - podaje najnowsze "Nature".
Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters" wyniki badań wskazujących na istnienie nowej cząstki materii. Wśród badaczy jest Polka, dr Izabella Zychor z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku - informuje rzecznik IPJ Marek Pawłowski.
Zespołowi naukowców ze Szwajcarii, USA i Rosji udało się potwierdzić istnienie otrzymanych w roku 2004 pierwiastków chemicznych o liczbie atomowej 113 i 115 - informuje serwis internetowy "CORDIS News".
Po wielu dziesięcioleciach wysiłków udało się zasymulować zjawiska towarzyszące zmianie stanu skupienia cieczy - na przykład wrzeniu wody czy topnieniu lodu - informuje pismo "Physical Rewiev Letters".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności