
Około 80 szkieletów karłowatych hipopotamów odnaleziono w jednej z cypryjskich jaskiń - informuje serwis internetowy "National Geographic".

Nie wiadomo jakiego był koloru, ale był bardziej umięśniony, niż dotąd sądzono - chodzi o skamieniałość dinozaura, którą znaleziono kilka lat temu w Dakocie Północnej (USA). Naukowcy informują o wynikach badań tego unikalnego okazu.

Skamieliny rzadkiego olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy - podał szef zespołu paleontologów, którzy dokonali odkrycia. "Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym.

Zmiany klimatu, które miały miejsce w Afryce od trzech do miliona lat temu, doprowadziły część gatunków na skraj wymarcia, część zaś, w tym przodków człowieka, zmusiły do szybszej ewolucji - piszą paleontolodzy na łamach najnowszego numeru pisma "Journal of Human Evolution".

Skamieniały fragment gigantycznego skorpiona morskiego sprzed 390 mln lat odkryli brytyjscy i niemieccy paleontolodzy niedaleko miasta Pruem w Niemczech. O swoim odkryciu piszą na łamach pisma "Biology Letters". Naukowcy odnaleźli szczypce zwierzęcia. Na ich podstawie wnioskują, że miało ono 2.5 metra długości.

W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic.

Rekonstrukcję szkieletu dinozaura sprzed 110 mln lat, który miał pysk podobny do szerokiej ssawki odkurzacza z setkami drobnych zębów i niemal przeźroczyste kości czaszki zaprezentowano w czwartek na spotkaniu Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie.

Skamieniała kość wykopana 113 lat temu koło Hastings (w południowo-wschodniej Anglii) należała do nieznanej dotychczas rodziny dinozaurów - poinformowali naukowcy brytyjscy na łamach pisma "Palaeontology".

Kości małpy sprzed 10 mln lat, która mogła być krewniaczką wspólnego przodka ludzi, goryli i szympansów, odkryto w północnej Kenii. Odkrycie to może być istotne dla lepszego zrozumienia ewolucji człowieka - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Niektóre dinozaury miały jeden z najbardziej wydajnych w zwierzęcym świecie układów oddechowych. Przypominał on system obecny dziś u ptaków nurkujących, m.in. pingwinów.

Przodkowie pierwszych mieszkańców Ameryki opuścili Syberię 30 tys. lat temu, ale w głąb kontynentu amerykańskiego ich potomkowie wkroczyli dopiero 15 tys. lat temu - dowodzą badania genetyczne opublikowane na łamach "Public Library of Science".

Wyobraźmy sobie, że z naszej planety ginie 95 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Coś takiego wydarzyło się 250 mln lat, w okresie permu. Było to największe z wielkich wymierań w historii Ziemi. Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Geology", odbywało się ono stopniowo, jego przyczyną nie mogła być zatem nagła katastrofa, taka jak uderzenie wielkiego meteorytu.

Czy naszej planecie grozi kolejne wielkie wymieranie? Badania paleontologiczne oraz prognozy temperatur na najbliższe stulecia sugerują, że może się ono wydarzyć - piszą naukowcy brytyjscy na łamach najnowszego wydania "Proceedings of the Royal Society B."

Tyranozaur rex i inne dinozaury dojrzewały płciowo, zanim osiągały swoją "dorosłą" wielkość. Dzięki "nastoletnim ciążom" mogły mieć w ciągu życia więcej potomstwa, niż gdyby z rozmnażaniem czekały do "pełnoletności" - informują serwis "News in Science" i "Discovery News"

164 tys. lat temu na wybrzeża Afryki Południowej zawędrowały grupy ludzi w poszukiwaniu pożywienia. W czasie, kiedy duża część kontynentu pustynniała, głównym składnikiem ich diety stały się skorupiaki zbierane na plażach Oceanu Indyjskiego. Wyniki badań paleontologów z Arizona State University opublikowane zostały na łamach najnowszego "Nature".