Świat nauki (archiwalne artykuły)

W Kanadzie odkryto najstarsze spośród znanych dotychczas odciski stóp pozostawione przez gada - informują naukowcy na łamach "Journal of the Geological Society of London".
Szkielet jednego z największych znanych dotąd dinozaurów, prawdopodobnie z nieznanego dotąd gatunku, odkryto w Argentynie.
Liczącą 85 mln lat czaszkę dinozaura znaleziono w południowo-zachodniej części Japonii. To jedno z najstarszych, japońskich znalezisk tego typu - poinformowała agencja Kyodo.
Żyjące w oceanach korale sprzed 70 milionów lat budowały swój szkielet z innej odmiany węglanu wapnia niż współczesne, ponieważ inne były warunki środowiska. O odkryciu polskich naukowców informuje "Science".
Do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) zaczynają zlatywać nietoperze. Niebawem będą tam ich tysiące, gdyż poniemieckie fortyfikacje ze swoimi poziemnymi korytarzami należą do największych zimowisk tych ssaków w Środkowej Europie. Jesień to także czas, kiedy nietoperze odbywają gody.
Mimo iż posiadał silny "dziób" zaopatrzony w trzysta zębów, był jedynie łagodnym roślinożercą. Spędzał życie na zjadaniu wszystkiego, co zielone i martwił się tylko tym, aby nie spotkać na swej drodze mięsożernego tyranozaura.
Dinozaury zostaną sklonowane, uda się to prawdopodobnie w ciągu pięciu - dziesięciu lat - uważa jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów prof. Jack Horner z Uniwersytetu Stanowego w Montanie.
Potężny tygrys szablozębny epoki lodowcowej, Smilodon fatalis, nazywany przez naukowców maszyną do zabijania, miał dosyć słabe szczęki. Dowodzą tego najnowsze analizy, prowadzone przy użyciu modelowania komputerowego i opisane w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Polski paleontolog, dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego, wnioskując z tropów dinozaurów sprzed 150 milionów lat, podważył tezę dotyczącą czworonożności stegozaurów oraz ich hipotetycznego wyglądu.
Amonity, morskie głowonogi, które miały wyginąć w czasie wielkiego wymierania 65 mln lat temu, przeżyły tę katastrofę. Najnowsze badania - w tym prowadzone przez dr Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN - dostarczają dowodów, że amonity przetrwały globalny kataklizm.
Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do dinozaurzych. Dokładniej do dinozaurów teropodów - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Science". Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.
Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu) zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.
W Patagonii argentyńscy paleontolodzy natrafili na skamieniałe szczątki krokodyla, który zamieszkiwał oceany ponad 140 milionów lat temu. Nazwali go Godzilla, gdyż kształtem głowy i uzębieniem przypominał bardziej dinozaura niż krokodyla - czytamy na stronie Nature.com.
Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".
W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza, pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności