Do Polski powróciła grupa polskich specjalistów - archeologów i konserwatorów, którzy w Sudanie szkolili przedstawicieli tamtejszych instytucji zajmujących się ochroną zabytków. Pobyt był realizowany w ramach funduszy pomocowych polskiego MSZ.
Jedyne w Polsce ciałopalne cmentarzysko kultury ceramiki wstęgowej rytej odkryli w zakończonym właśnie sezonie wykopaliskowym archeolodzy w Modlniczce k. Krakowa - poinformował kierujący pracami Marcin Przybyła, archeolog z Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad.
Na Węgrzech podczas prac ziemnych przy budowie biurowca odkryte zostały pozostałości osady i cmentarzysko Scytów - donosi węgierski serwis internetowy Caboodle.
Zespół peruwiańskich i niemieckich archeologów odkrył w Peru pozostałości ludzkiej osady sprzed 5500 lat - donosi serwis internetowy Latin American Herald Tribune.
Archeolodzy odkryli w środkowej Grecji pozostałości rolniczej osady sprzed 6500 lat - donosi agencja Associated Press. Odkrycia pozostałości z epoki neolitu dokonano w pobliżu wioski Vassili w regionie Tesalia, w odległości 280 kilometrów na północ od Aten.
W porcie w Gdyni czeka na odprawę ponad 70 bloków skalnych z rytami wykonanymi przed 6-8 tysiącami lat. Pochodzące z Sudanu fragmenty skał sprowadziło do Polski gdańskie Muzeum Archeologiczne (MA).
„Nie wolno izolować się z nauką, stawać jej na piedestale. Ona musi mieć charakter otwarty. Dlatego wszystkim badaniom, które prowadzimy, towarzyszy nurt edukacyjny. Każdy może przyjść, zadać nam setki głupich pytać, samemu dotknąć wiedzy.
Projekt badań słabo rozpoznanego okręgu świątynnego w północnej Delcie rozpoczęli Brytyjczycy pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie w 1991 roku.
Zakończył się kolejny sezon prac archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie w Marei - stanowisku położonym 45 km na południowy zachód od Aleksandrii, na południowym brzegu jeziora Mariut.
Archeolodzy badający ruiny greckiego miasta na Sycylii odkryli największy na wyspie starożytny grecki cmentarz sprzed ponad 2500 lat - donosi serwis internetowy ANSA.
Bruszczewo znane jest wśród archeologów jako absolutnie wyjątkowe stanowisko w skali środkowej Europy. W tej osadzie obronnej z epoki brązu o powierzchni 1,5 ha i średnicy ok. 120 m archeolodzy podczas ostatniego sezonu skupili się na badaniach północnej części fortyfikacji.
Depozyt ofiarny składający się z przedmiotów nie mających jak dotąd żadnych analogii w archeologii Nowego Świata odnaleźli podczas tegorocznych badań na stanowisku Nakum, położonym w północno-wschodniej części Gwatemali, archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Jarosław Źrałka i mgr Wiesław Koszkul.
Pozostałości kolistego domostwa sprzed 3000 lat i różne artefakty z epoki brązu zostały odnalezione na terenie budowy w południowo-wschodniej Anglii.
Na początku października powróciła z badań misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego, która pod kierunkiem prof. Piotra Bielińskiego prowadzi wykopaliska na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii - starożytnej Mezopotamii północnej.
Zespół brytyjskich archeologów natrafił na ślady obozowiska marynarza, który dotarł jako rozbitek na bezludną wyspę na Pacyfiku i zainspirował pisarza Daniela Defoe do stworzenia postaci Robinsona Crusoe.