Trzy głowy marmurowych posągów zostały odnalezione na stanowisku archeologicznym w Macedonii - donosi serwis internetowy MINA News. Odkrycia dokonali archeolodzy na starożytnym stanowisku Stibera w okolicach miasta Prilep w południowej Macedonii.
Aldona Kurzawska z pracowni archeobiologicznej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu jest jedynym w Polsce archeologiem zajmującym się badaniem muszli mięczaków w pradziejach - jej wąska i niedoceniana specjalność nazywa się archeomalakologią.
"Mimo trudności, które istnieją także i za granicą, praca naukowa w Polsce dostarcza niezwykłej satysfakcji. Z uwagi na brak polskiego instytutu archeologicznego w Atenach i wynikająca stąd niemożność prowadzenia polskich projektów wykopaliskowych, osiągnięcia nie przychodzą nam łatwo, dlatego cieszą szczególnie, zwłaszcza gdy są doceniane w kraju.
Dzięki interdyscyplinarnym badaniom na stanowisku archeologicznym w Mirkowicach koło Wągrowca prowadzonym przez dra Jacka Kabacińskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, udało się zrekonstruować środowisko, w którym zamieszkiwali późnopaleolityczni ludzie.
Ocalałe z pożogi wojennej archeologiczne księgi inwentarzowe muzeum królewieckiego prezentowane są na wystawie Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Odsłonięto tablicę upamiętniającą wspólne wysiłki polskich archeologów, architektów i konserwatorów oraz przedstawicieli Najwyższej Rady Starożytności (SCA) pracujących na Kom el-Dikka w Aleksandrii.
Zespół archeologów odkrył na zagrożonym zalaniem stanowisku koło zapory Khoda-Afarin miejsce pochówku wojownika Kurganów sprzed ponad 3500 lat - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.
W Grecji odsłonięto skład broni z miedzi sprzed 4500 lat, który jest największym skarbem tego typu odkrytym w Grecji - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Dobiegają końca największe na Pomorzu Zachodnim miejskie badania archeologiczno-architektoniczne. Obszar wykopalisk w obrębie kwartału staromiejskiego w Stargardzie Szczecińskim wyniósł 11 000 m2. Do początku lat '50 XX wieku część kamienic przetrwała zawieruchę wojenną.
Rozpoczęła się kolejna odsłona corocznej konferencji organizowanej przez studentów archeologii z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku spotkanie w Puszczykowie rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 17 grudnia.
Skończyły się czasy kojarzenia archeologii głównie z łopatą i szpachelką. Tomasz Herbich przedstawił w Muzeum Archeologicznym referat na temat coraz częściej stosowanej metody w archeologii - geofizyki oraz spektakularne wyniki swoich prac w Delcie Nilu.
Archeolodzy badający w Anglii miejsce pochówku z wczesnej epoki brązu odnaleźli bursztynowy naszyjnik - donosi serwis internetowy BBC News.
Szczaniec to jedna z najstarszych miejscowości na obszarze tzw. ziemi świebodzińskiej. To malowniczo usytuowane miasteczko na Pojezierzu Łagowskim poświadczone jest z źródłach pisanych już w 1236 roku, ale odkrycia archeologiczne potwierdzają tu obecność człowieka już w okresie paleolitu schyłkowego.
Archeolodzy odkryli w Iranie królewski grób i zabalsamowane zwłoki władcy sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy Andhra News. Odkrycia dokonano na stanowisku znajdującym się w prowincji Kurdystan w północno-zachodnim Iranie, gdzie starożytni Medowie przed 3000 lat założyli swoje państwo - Medię.
Peruwiańscy archeolodzy odkryli w grobowcu w okolicach Machu Picchu inkaską mumię i 25 ceremonialnych artefaktów - donosi agencja Associated Press.