Naukowcy z NASA opracowali nową mapę Księżyca. Obejmuje ona obszar w okolicach bieguna południowego wraz ze stale zacienionymi kraterami. Wykonano ją przy pomocy pomiarów radarowych z Ziemi.
Otrzymane z rosyjskiego satelity "Resurs-DK1" dane potwierdzają możliwość przewidywania trzęsień ziemi z kosmosu. Poinformowano o tym w samarskim centrum rakietowo-kosmicznym po podsumowaniu wyników trzyletniej pracy satelity.
Rankiem w najbliższą niedzielę Słońce wstępuje w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato. Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki).
O powstawaniu nowej teorii wszechświata, zgodnie z którą nasza kosmiczna historia to powtarzające się cykle ewolucji opowiadają Paul J. Steinhardt i Neil Turok w książce "Nieskończony wszechświat. Poza teorię wielkiego wybuchu".
Przełom czerwca i lipca, to czas w którym możemy zobaczyć obłoki srebrzyste - najwyższe chmury obserwowane z ziemi - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Najnowsza prognoza pogody dla Tytana: wczesna jesień, ciepło i mokro oraz duże zachmurzenie. Sonda Cassini przez kilka lat obserwowała ten największy księżyc Saturna, który jako jedyny w Układzie Słonecznym ma grubą warstwę atmosfery. Ponownie minie go 22 czerwca.
Agencja NASA wyznaczyła na 13 czerwca start promu kosmicznego Endeavour, którego załoga ma podczas trwającej 16 dni misji zamontować w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS ostatni element skonstruowanego w Japonii laboratorium naukowego Kibo.
Na powierzchni Słońca rozwija się całkiem spora grupa plam, a astronomowie przewidują niezbyt efektowne maksimum obecnego cyklu na maj roku 2013 - informuje NASA.
Trzysta osób zadeklarowało chęć zostania suborbitalnymi turystami i doświadczenia stanu nieważkości na wysokości 110 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.
Świat naukowy i polityczny Stanów Zjednoczonych powitał w końcu tygodnia wielkie wydarzenie, jakim było uruchomienie w Kalifornii największego lasera, zdolnego emitować energię elektryczną równą gwieździe. Projekt badawczy opatrzony został kryptonimem NIF (National Ignition Facility).
Czerwcowe noce, mimo iż krótkie, umożliwią obserwacje jasnych planet, takich jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.
Po przeprowadzeniu przez amerykańskich specjalistów testów urządzeń na kosmicznym teleskopie Hubble w agencji badań kosmicznych NASA wyrażane jest przekonanie, że unikalne laboratorium będzie pracować jeszcze co najmniej pięć lat. Przedstawiciel NASA oświadczył, że "cała aparatura funkcjonuje doskonale".
Nowa metoda wyznaczania odległości na dużych skalach pozwoli lepiej zrozumieć Wszechświat, w którym żyjemy i dokładniej określać dystans dzielący nas od różnych obiektów kosmicznych - poinformowała grupa astronomów kierowanych przez Stephena Bailey'a z Laboratory of Nuclear and High Energy Physics w Paryżu.
Chiny będą mogły wysłać załogowy statek na Księżyc i zapewnić lądowanie astronautów na jego powierzchni nie wcześniej niż w latach 2025-2030. Opinię taką wyraził główny autor chińskiego projektu badania Księżyca "Chang'e" Je Pej-tsian - podała agencja prasowa Xinhua.
W maju, podobnie jak w kwietniu Ziemia odbija najwięcej światła słonecznego przyczyniając się do wyjątkowo intensywnego światła popielatego widocznego na tarczy Księżyca - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.