Przodkowie pierwszych mieszkańców Ameryki opuścili Syberię 30 tys. lat temu, ale w głąb kontynentu amerykańskiego ich potomkowie wkroczyli dopiero 15 tys. lat temu - dowodzą badania genetyczne opublikowane na łamach "Public Library of Science".
Wyobraźmy sobie, że z naszej planety ginie 95 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Coś takiego wydarzyło się 250 mln lat, w okresie permu. Było to największe z wielkich wymierań w historii Ziemi. Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Geology", odbywało się ono stopniowo, jego przyczyną nie mogła być zatem nagła katastrofa, taka jak uderzenie wielkiego meteorytu.
Czy naszej planecie grozi kolejne wielkie wymieranie? Badania paleontologiczne oraz prognozy temperatur na najbliższe stulecia sugerują, że może się ono wydarzyć - piszą naukowcy brytyjscy na łamach najnowszego wydania "Proceedings of the Royal Society B."
Tyranozaur rex i inne dinozaury dojrzewały płciowo, zanim osiągały swoją "dorosłą" wielkość. Dzięki "nastoletnim ciążom" mogły mieć w ciągu życia więcej potomstwa, niż gdyby z rozmnażaniem czekały do "pełnoletności" - informują serwis "News in Science" i "Discovery News"
164 tys. lat temu na wybrzeża Afryki Południowej zawędrowały grupy ludzi w poszukiwaniu pożywienia. W czasie, kiedy duża część kontynentu pustynniała, głównym składnikiem ich diety stały się skorupiaki zbierane na plażach Oceanu Indyjskiego. Wyniki badań paleontologów z Arizona State University opublikowane zostały na łamach najnowszego "Nature".
W Kanadzie odkryto najstarsze spośród znanych dotychczas odciski stóp pozostawione przez gada - informują naukowcy na łamach "Journal of the Geological Society of London".
Szkielet jednego z największych znanych dotąd dinozaurów, prawdopodobnie z nieznanego dotąd gatunku, odkryto w Argentynie.
Liczącą 85 mln lat czaszkę dinozaura znaleziono w południowo-zachodniej części Japonii. To jedno z najstarszych, japońskich znalezisk tego typu - poinformowała agencja Kyodo.
Żyjące w oceanach korale sprzed 70 milionów lat budowały swój szkielet z innej odmiany węglanu wapnia niż współczesne, ponieważ inne były warunki środowiska. O odkryciu polskich naukowców informuje "Science".
Do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) zaczynają zlatywać nietoperze. Niebawem będą tam ich tysiące, gdyż poniemieckie fortyfikacje ze swoimi poziemnymi korytarzami należą do największych zimowisk tych ssaków w Środkowej Europie. Jesień to także czas, kiedy nietoperze odbywają gody.
Mimo iż posiadał silny "dziób" zaopatrzony w trzysta zębów, był jedynie łagodnym roślinożercą. Spędzał życie na zjadaniu wszystkiego, co zielone i martwił się tylko tym, aby nie spotkać na swej drodze mięsożernego tyranozaura.
Dinozaury zostaną sklonowane, uda się to prawdopodobnie w ciągu pięciu - dziesięciu lat - uważa jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów prof. Jack Horner z Uniwersytetu Stanowego w Montanie.
Potężny tygrys szablozębny epoki lodowcowej, Smilodon fatalis, nazywany przez naukowców maszyną do zabijania, miał dosyć słabe szczęki. Dowodzą tego najnowsze analizy, prowadzone przy użyciu modelowania komputerowego i opisane w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Polski paleontolog, dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego, wnioskując z tropów dinozaurów sprzed 150 milionów lat, podważył tezę dotyczącą czworonożności stegozaurów oraz ich hipotetycznego wyglądu.
Amonity, morskie głowonogi, które miały wyginąć w czasie wielkiego wymierania 65 mln lat temu, przeżyły tę katastrofę. Najnowsze badania - w tym prowadzone przez dr Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN - dostarczają dowodów, że amonity przetrwały globalny kataklizm.