Aleksander Doba, jako czwarty człowiek na świecie przepłynął Atlantyk. Jego kajak zbudowano w szczecińskiej stoczni jachtowej - to bardzo wyrafinowana konstrukcja, która powstała przy użyciu kosmicznych technologii.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie, które pomoże skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci. A oprócz tego, zapewni im dobrą zabawę. Mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka.
Rosnąca liczba wypadków narciarzy na stokach to nie lada wyzwanie dla naukowców. Najnowszym pomysłem, jak poprawić bezpieczeństwo fanów sportów zimowych, mogą pochwalić się Włosi. Ich zdaniem dobre rozwiązanie to poduszka powietrzna zamontowana na kombinezonie.
Młodzi polscy naukowcy to nasz powód do dumy. Dlaczego? Wibrujące szelki w plecaku, które powiedzą ci o tym, że nie dopiąłeś suwaka; kombinezon dla motocyklistów, który poinformuje bliskich w razie wypadku - elektroniczna odzież hi-tech - to najnowsze osiągnięcie.
Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczny materiał o ujemnym współczynniku załamania światła. Może on się przysłużyć do budowy komputerów optycznych, mikroskopów, dzięki którym będzie można oglądać DNA, a także do urządzeń, które umożliwią optyczną niewidzialność.
Plastik wrażliwy na światło pomoże naprawić uszkodzoną siatkówkę - światłoczułą warstwę na dnie oka - informuje "New Scientist".
Obserwowanie przyrody pomaga informatykom podejmować słuszne decyzje. Wybierając spośród milionów możliwych rozwiązań problemów, kierują się tym, by naśladować zjawiska zachodzące w przyrodzie - mówi prof. Franciszek Seredyński z Instytutu Podstaw Informatyki PAN.
Jak informuje pismo "Nature Methods", za sprawą nowego oprogramowania, zautomatyzowane mikroskopy nie tylko odnajdują komórki o interesujących właściwościach, ale samodzielnie przeprowadzają eksperymenty, rejestrując ich przebieg.
Rozwój mediów stawia dziś przed badaczami szereg wyzwań związanych z opisem nowych zjawisk. Szczególnie potrzebna wydaje się analiza warunków pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa informacyjnego. Rozważenia wymagają również relacje między społeczeństwem informacyjnym a społeczeństwem obywatelskim w kontekście oddziaływania mediów.
NASA i koncerny lotnicze wiedzą, jak będziemy latać w przyszłości. W wizji pojawiają się latające skrzydła, dwukadłubowce z wyniesioną nad skrzydła kabiną załogi oraz maszyna z taśmowato - trapezowatymi skrzydłami.
W Szwecji 90% operacji histerektomii (usunięcia macicy) wykonywane jest przy użyciu robotów. W Polsce to nowość. Po raz pierwszy, takie zabiegi zaczęto wykonywać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, za pomocą robota da Vinci.
Jak informuje "Nature Methods" - można sterować pracą układu nerwowego i mięśni robaków jedynie za pomocą niedrogich podzespołów z projektora LCD.
Zespół Martyna Poliakoffa - brytyjskiego chemika, z okazji jego urodzin, przygotował niezwykły prezent. Wygrawerowano na jego włosie tablicę Mendelejewa, tym samym tworząc najmniejszą z tablic pierwiastków na świecie.
Badacze z USA mają nadzieję, że ich nowe odkrycie - cząsteczki, które mają część głównych cech czerwonych krwinek - otworzy drogę do opracowania syntetycznej krwi. Dzięki takiej krwi będzie można skutecznie leczyć wiele chorób.
Aby uniknąć ataku piratów na statek, należy użyć oślepiającego lasera z dalekim zasięgiem - informuje "New Scientist".