
Gen o nazwie Jhdm2a pełni kluczową rolę w rozwoju plemników, możliwe że jego uszkodzenia leżą u podstaw niektórych rodzajów bezpłodności - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.

Popularny wariant genu SMAD7 jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".

Dorosłe komórki macierzyste bytujące w jelitach mają gen, który jest aktywny tylko w komórkach macierzystych jelita cienkiego i grubego - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z Holandii.

Salmonella zakaża dostępną w sprzedaży sałatę ukrywając się we fragmentach jej korzeni, a w obecności zawartych tam związków węglowych - podobnych do cukru - bakteria aktywuje geny, dzięki którym może zakażać ludzi i przyczepiać się do komórek w tej części warzywa - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "ISME Journal".

Najnowsze analizy DNA dowodzą, że neandertalczycy, migrując na wschód, zawędrowali 2 tys. km dalej niż wcześniej przypuszczano - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Dotarli aż do południowej Syberii.

Cechy dominujące lub recesywne warunkujące rozwój różnych chorób i zapisane w genach psów, można już diagnozować z dużym prawdopodobieństwem - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

W najnowszym "Nature" naukowcy prezentują sekwencję genomu szympansa i wyniki wstępnego porównania go z genomem ludzkim - to ostatni sukces w historii badań szympansów. Badania naukowe nad tymi małpami trwają już od ponad stulecia - czytamy w innej publikacji w tym tygodniku.

Niemal całą sekwencję genomu szympansa (Pan troglotydes) - najbliższego żyjącego krewnego człowieka, udało się poznać międzynarodowemu zespołowi naukowców, pracujących pod nazwą Konsorcjum ds. Sekwencjonowania i Analizy Genomu Szympansa.

Udało się odczytać genom ryżu, najważniejszej rośliny uprawnej na świecie - poinformowało pismo "Nature". Prace nad zsekwencjonowaniem genomu ryżu w ramach International Rice Genome Sequencing Project trwały od roku 1998.

Dopuszczona na europejski rynek zmodyfikowana genetycznie kukurydza jest tańsza w uprawie i korzystniejsza dla środowiska, ale budzi obawy ekologów.

Koty są obojętne wobec słodyczy, ponieważ mają wadę w genie kodującym receptor smaku słodkiego - wykazały najnowsze badania brytyjsko-amerykańskie zamieszczone na łamach "Public Library of Science Genetics".

Naukowcy odkryli genetyczne podłoże zwężenia zastawki aorty. Kluczową rolę w powstawaniu zmian zwyrodnieniowych tej zastawki odgrywać może gen o nazwie NOTCH1 - donosi najnowszy numer "Nature".

Jeden gen decyduje o zachowaniach seksualnych - przynajmniej u muszek - wykazały dwa niezależne zespoły naukowców. Gen nosi nazwę "bezowocny" ("fruitless"). Posiadają go zarówno samice, jak i samce muszek, ale u obydwu płci służy on do produkcji innych, specyficznych zestawów białek. U samców powstaje zestaw białek FruM.

Wariant genu związany z dużą wydajnością mięśni i sprawnością fizyczną podlega silnej selekcji pozytywnej w toku ewolucji człowieka. Badania przeprowadziła grupa naukowców z Australii, a ich wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Ruchome elementy DNA, nazywane "skaczącymi genami", mogą odpowiadać za to, że ludzkie mózgi tak bardzo różnią się między sobą - wskazują najnowsze badania amerykańskie.