Świat nauki (archiwalne artykuły)

Na najwyższą górę świata - Mount Everest weszło w sumie ponad tysiąc himalaistów. Prawie dwustu zapłaciło za to życiem. Obecnie górę tę zdobywają nie tylko doświadczeni wspinacze, ale też amatorzy, znajdujący się pod opieką wyspecjalizowanych ekip i płacący za to dziesiątki tysięcy dolarów.
Rok Pauliński, czyli obchody jubileuszu 700-lecia zakonu paulinów, rozpoczną się we wtorek na Jasnej Górze w Częstochowie i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. 15 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika - patrona zakonu.
Kolejne rozszerzenie strefy Schengen nastąpi w nocy z 20 na 21 grudnia. Tym razem o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Oznacza to na razie zniesienie kontroli na przejściach granicznych.
Amerykańska agencja do badań kosmicznych NASA zdecydowała o przedłużeniu misji Deep Impact i skierowaniu sondy w kierunku komety Hartleya. Tym razem sonda jednak nie będzie "strzelać" do komety, ale za to poszuka przy okazji planet pozasłonecznych.
19 grudnia 1982 r. Rada Państwa uchwaliła zawieszenie od 31 grudnia stanu wojennego. Ośrodki internowania miały zostać zlikwidowane, a osoby w nich przebywające uwolnione.
W grudniu 1981 roku nie było niebezpieczeństwa, że wojska Układu Warszawskiego zaatakują Polskę. "Dokumenty zebrane w publikacji IPN Przed i po 13 grudnia to potwierdzają" - uważa Andrzej Paczkowski.
75 lat temu polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonali rzeczy uważanej wcześniej za niemożliwą - poznali szyfr "Enigmy" - niemieckiej maszyny kodującej. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi.
140 lat temu, 5 grudnia 1967 roku, urodził się Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich, Marszałek i Naczelnik II Rzeczpospolitej.
100 lat temu, 28 listopada 1907 roku zmarł Stanisław Wyspiański - dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W chwili śmierci miał zaledwie 38 lat. W 2007 r. obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Rok Wyspiańskiego.
28 listopada 1942 roku na ulicy koło Dworca Zachodniego w Warszawie znaleziono zwłoki Marcelego Nowotki, działacza komunistycznego i krwawego szefa "rewkomu", a potem pierwszego przywódcy Polskiej Partii Robotniczej. Okoliczności jego śmierci nigdy nie zostały do końca wyjaśnione. W tym roku mija 65 lat od tamtych wydarzeń.
Cumujący przy Skwerze Kościuszki w Gdyni okręt-muzeum ORP "Błyskawica" otrzymał odznaczenie międzynarodowego stowarzyszenia "The World Ship Trust".
67. rocznica pierwszej masowej egzekucji w niemieckim obozie Auschwitz przypadnie w czwartek. Niemcy rozstrzelali wówczas 40 Polaków. Wydarzenie z 22 listopada 1940 roku dało początek masowym rozstrzeliwaniom więźniów w obozie. Do 1945 roku zgładzono w ten sposób co najmniej kilka tysięcy osób, głównie Polaków.
W polskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie oraz w podlondyńskiej bazie lotniczej RAF-u w Northolt uroczyście pożegnano w czwartek generała brygady, pilota Tadeusza Andersza, zmarłego 29 października w wieku 88 lat w swoim mieszkaniu w brytyjskiej stolicy.
25 lat temu, 10 listopada 1982 r. w wieku 76 lat zmarł w Moskwie Leonid Breżniew - sekretarz generalny KC KPZR i przewodniczący Rady Najwyższej ZSRR.
"Reżimy totalitarne wobec ludzi nauki. Uniwersytet Jagielloński. Sonderaktion Krakau - Zbrodnia Katyńska" - to tytuł wystawy plenerowej otwartej przed Ogrodem Botanicznym w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności