Świat nauki (archiwalne artykuły)

31 marca 1938 r. Polska i Litwa nawiązały stosunki dyplomatyczne. Nastąpiło to w wyniku ostrego kryzysu politycznego, którego bezpośrednią przyczyną było zastrzelenie na granicy przez strażników litewskich polskiego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza.
29 marca 1848 roku Adam Mickiewicz wraz z kilkunastoma zwolennikami podpisał w Rzymie akt zawiązania Legionu Polskiego oraz przedstawił "Skład zasad", czyli zarys demokratycznego programu politycznego dla wolnej Polski.
20 marca 1848 r. na wiadomość o rewolucji berlińskiej w Poznaniu powstał Komitet Narodowy. W wielu miastach Wielkopolski odbywały się manifestacje, zakładano komitety lokalne i tworzono polskie ochotnicze oddziały zbrojne.
55 najdłuższych dni w historii Włoch - to były ostatnio najczęściej powtarzane słowa w związku z przypadającą 16 marca 30. rocznicą porwania byłego premiera Aldo Moro, który został zamordowany przez terrorystów z Czerwonych Brygad.
Parlament Europejski uczcił w środę swoje 50-lecie uroczystą sesją plenarną, której główną atrakcją był koncert muzyki współczesnej.
Odnaleziono wrak brytyjskiego niszczyciela, który zatonął z kilkudziesięcioma ludźmi na pokładzie w kwietniu 1940 roku podczas pierwszej bitwy o Narwik - poinformowała norweska marynarka wojenna.
5 marca 1953 roku zmarł Józef Wissarionowicz Stalin (właściwie Iosif Dżugaszwili), sekretarz generalny KC KPZR i premier ZSRR. Zbrodniarz odpowiedzialny za prześladowania i śmierć milionów ludzi, który niemal przez ćwierć wieku wszechwładnie rządził totalitarnym państwem sowieckim. Wśród jego ofiar były setki tysięcy Polaków.
Prokuratura w Dallas w Teksasie ujawniła przechowywane w sejfie dodatkowe dokumenty i przedmioty związane z zabójstwem prezydenta USA Johna F.Kennedy'ego w listopadzie 1963 roku. Mogą one dostarczyć materiału zwolennikom tezy, że padł on ofiarą spisku.
Wbrew rozpowszechnionym opiniom Napoleon Bonaparte, uwięziony na Wyspie Świętej Heleny, nie został otruty arszenikiem - twierdzą włoscy fizycy i chemicy z uniwersytetu w Pawii, którzy posługując się małym reaktorem nuklearnym, przeprowadzili badania włosów cesarza.
Obchody 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędą się we wrześniu w Krakowie. W czwartek władze Krakowa i kanału telewizyjnego Discovery Historia podpisały umowę w sprawie organizacji uroczystości.
40 lat temu, 31 stycznia 1968 r., siły komunistyczne rozpoczęły z zaskoczenia wielką kampanię przeciwko Stanom Zjednoczonym, która przesądziła o wyniku wojny w Wietnamie.
W ciągu ostatnich 200 lat historii naszej planety człowiek odcisnął na jej krajobrazie tak duże piętno, że geolodzy proponują stworzenie nowego okresu geologicznego, antropocenu - informuje serwis internetowy ScienceNOW.
Dwie najbardziej znane brytyjskie jednostki morskie: XVI-wieczny Mary Rose króla Henryka VIII i wiktoriański Cutty Sark odzyskają dawną świetność dzięki funduszom na restaurację przyznanym im przez HLF (Heritage Lottery Fund), fundusz wsparcia kultury finansowany przez Narodową Loterię.
23 stycznia 1793 roku miał miejsce II rozbiór Polski - drugi z trzech rozbiorów Rzeczpospolitej, wyniku którego Rosja i Prusy zagarnęły wschodnie i południowo-zachodnie obszary Polski. W tym roku mija 215 lat od tamtych wydarzeń.
Rok Pauliński, czyli obchody jubileuszu 700-lecia zakonu paulinów, rozpoczęły się 15 stycznia na Jasnej Górze w Częstochowie i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności