Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rozpiętość skrzydeł pterozaurów mogła sięgać nawet 18 metrów, a więc dwukrotnie więcej niż dotąd sądzono - twierdzi angielski paleontolog.
Potężne kły mastodonta sprzed około trzech milionów lat znaleziono w północnej Grecji. Kły maja po około pięć metrów długości i każdy waży tonę - donoszą we wtorek greckie media.
Angielscy naukowcy zidentyfikowali najbliższego współcześnie żyjącego krewniaka jednego z gatunków wymarłych ssaków - jelenia olbrzymiego. Jest nim zamieszkujący tereny Wielkiej Brytanii daniel płowy - podaje serwis "Nature".
Olbrzymie pingwiny przemierzały teren obecnego Peru już ponad 40 mln lat temu - o wiele wcześniej, niż naukowcy ocenili czas rozprzestrzenienia tych nielotów w cieplejszy klimat - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Pierwsze skamieniałości szympansów odnaleziono w trakcie badań na terenie wschodniej Afryki. Szczegóły odkrycia zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Nature".
Czaszkę najstarszego znanego przodka pandy wielkiej po raz pierwszy znaleziono w Chinach. Ailuropoda microta był podobny do swojego współczesnego kuzyna, choć sporo od niego mniejszy. Podobnie jak on, żywił się bambusem - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Na arktycznej wyspie Svalbard, wchodzącej w skład archipelagu o tej samej nazwie, rozpoczynają się wykopaliska mające na celu wydobycia szkieletu ogromnego plezjozaura, czyli płetwojaszczura - informuje dziennik "Nordlys" ukazujący się w Tromso.
Szczątki gigantycznego dinozaura, zaskakująco podobnego do ptaka, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach - informuje najnowszy numer tygodnika "Nature". Jest to zaskakujące znalezisko, gdyż dotychczas większość teorii na temat budowy dinozaurów zakłada, iż dinozaury mięsożerne, w miarę ewolucji w stronę cech ptasich, malały.
Tyranozaur rex mógł mieć poważne trudności z upolowaniem szybkiego i zwinnego zwierzęcia. Prawdopodobną ociężałość tego wielkiego drapieżnika potwierdzają badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Journal of Theoretical Biology".
Przodkowie człowieka chodzili w pozycji wyprostowanej, zanim na dobre zeszli z drzew - informuje "Science".Specjaliści uważali dotąd, że dwunożna postawa wykształciła się stopniowo z chodzenia na czworakach, z oparciem na knykciach dłoni i stóp, jakie jeszcze dziś można zaobserwować u szympansów i goryli.
Na terenie Hiszpanii odnaleziono skamieniałość dinozaura, który mógł być największym ze zwierząt kiedykolwiek zamieszkujących Europę - informuje najnowsze "Science". Olbrzymiego dinozaura zauropoda nazwano Turiasaurus riodevensis.
Jak badać geny sprzed tysięcy lat? Po co nam prehistoryczne nietoperze i jesiotry? Co to jest antyczne DNA? Na tego typu pytania próbowały odpowiedzieć dr Ana Stanković z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marta Gajewska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podczas niedawnej warszawskiej kawiarni naukowej.
Badania przeprowadzone przez profesora antropologii Erika Trinkausa wskazują, że człowiek neandertalski miał swój udział genetyczny w ukształtowaniu współczesnego człowieka w Europie - donosi serwis internetowy EurekAlert.
Skamieniałość ogromnego, prehistorycznego grzyba - olbrzyma wśród grzybów - którego przez ponad wiek nie udało się zaklasyfikować, rozpoznali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.
Skamieniałość drzewa sprzed 380 lat z zachowanymi resztkami korony odnaleziono w hrabstwie Schoharie w Stanach Zjednoczonych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Dotąd znano jedynie skamieniałości pni drzew z tego okresu, kiedy to Ziemię zaczynały porastać pierwsze lasy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności