Świat nauki (archiwalne artykuły)

Prehistoryczne płazy wodne, zanim na dobre wyszły z wody, rozwinęły zdolność do żerowania na lądzie, wykształcając umiejętność gryzienia pokarmu - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Jak wykazują badania zachowanego w skamieniałym szkielecie białka, bliskim krewnym przerażającego
tyranozaura jest zwykła kura domowa - informuje najnowsze "Science".
Włoscy naukowcy wykopali w Toskanii długi na 10 metrów i liczący cztery miliony lat szkielet wieloryba. Jak poinformowali pracownicy Muzeum Historii Naturalnej we Florencji, odkryty w odległości około 10 kilometrów od dzisiejszego wybrzeża szkielet jest w niemal idealnym stanie, brakuje jedynie kilku kości szczękowych.
Znalezione w Chinach prehistoryczne szczątki człowieka współczesnego sprzed około 40 tys. lat pozwalają sądzić, że teoria wyjścia ludzi współczesnych z Afryki może być bardziej złożona niż sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Masowe wymieranie dinozaurów około 65 mln lat temu nie miało większego znaczenia dla ewolucyjnego sukcesu ssaków. Wielka różnorodność biologiczna ssaków zaczęła się tworzyć dopiero około 10-15 mln lat po zniknięciu dinozaurów - czytamy w najnowszym "Nature".
W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.
Szczątki małych dinozaurów, który przed zimnem chroniły się w wykopanej przez siebie jamie, znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że dinozaury mogły wykorzystywać o wiele bardziej zróżnicowane siedliska, niż dotąd sądzono - informuje agencja Agence France-Presse oraz serwis "News in Science".
Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.
Grupa dinozaurów, od której pochodzą ptaki, miała najprawdopodobniej mały genom - taki jak ptaki współczesne. Doniesienie naukowców z USA opublikowane na łamach pisma "Nature" sugeruje, że redukcja genomu może być jedną z cech umożliwiających zwierzętom latanie.
Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.
Zespół kamiennych narzędzi sprzed 4,3 tys. lat, który archeolodzy odnaleźli w trakcie ostatnich badań w lasach deszczowych Wybrzeża Kości Słoniowej, został wykonany i używany przez szympansy! Odkrycie to rzuca nowe światło na historię użytkowania narzędzi przez wczesne hominidy.
Zespół paleontologów znalazł ponad 100 skamieniałych jaj dinozaurów z okresu kredy w stanie Madhja Pardeś w środkowych Indiach - informuje dziennik "Hindustan Times". Znaleziska dokonano 150 km od miasta Indaur już w grudniu, ale paleontolodzy zwlekali z podaniem tej informacji, dopóki nie zostanie potwierdzone, że są to rzeczywiście jaja dinozaura.
Trójwymiarowa rekonstrukcja komputerowa mózgu Homo floresiensis pozwala sądzić, że osobnicy ci byli odrębnym gatunkiem ludzi, blisko spokrewnionym z Homo sapiens - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Bogactwo skamieniałości sprzed 800 tys. - 200 tys. lat odkryli naukowcy w jaskini pod Niziną Nullarbor w południowej części Australii. Wśród znalezisk jest też pierwszy pełny szkielet lwa workowatego Thylacoleo carnifex oraz kości ośmiu nowych dla nauki gatunków kangurów.
Kopalny gad Microraptor gui "wynalazł" dwupłatowy lot o 125 mln lat wcześniej, niż bracia Wright w ogóle pomyśleli o swoim samolocie Flyer I. O wynikach analiz skamieniałości z Chin informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności