Świat nauki (archiwalne artykuły)

Po sławnych misiach polarnych, Knucie i Flocke, w Niemczech pojawił się kolejny niedźwiadek. Wilbaer przyszedł na świat w ZOO w Stuttgarcie i jego imię już jest zarejestrowaną marką towarową.
Polscy archeolodzy odkryli w północno-wschodnim Iranie ruiny świątyni sprzed ok. 1,5 tys. lat. Prawdopodobnie jest to świątynia Adur Burzen Mehr - jedno z trzech głównych sanktuariów, ośrodek pielgrzymek wyznawców religii zoroastryjskiej.
5 marca 1953 roku zmarł Józef Wissarionowicz Stalin (właściwie Iosif Dżugaszwili), sekretarz generalny KC KPZR i premier ZSRR. Zbrodniarz odpowiedzialny za prześladowania i śmierć milionów ludzi, który niemal przez ćwierć wieku wszechwładnie rządził totalitarnym państwem sowieckim. Wśród jego ofiar były setki tysięcy Polaków.
Skamieniałość ogromnej żaby sprzed 70 mln lat odkryto na Madagaskarze - informują badacze na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Amerykańska NASA przygotowuje się do zapowiadanego powrotu na Księżyc. Jednym z elementów tych przygotowań są nowe projekty pojazdów, które będą jeździć po Srebrnym Globie. Niedawno zaprezentowano jeden z takich wehikułów.
Duże ubytki DNA w mitochondriach, organellach zaopatrujących komórki w energię, odgrywają ważną rolę w przedwczesnym starzeniu myszy - informują naukowcy z Waszyngtonu na łamach pisma "Nature Genetics".
Odkryte na arktycznym archipelagu Svalbard skamieniałe szczątki należą do największego znanego nauce gada morskiego. Odkryty przez norweskich naukowców z uniwersytetu w Oslo gad - pliozaur - zyskał już przydomek "Potwora" - od nosa do ogona mierzył 15 metrów, a sama przednia płetwa miała 3 metry.
Archeolodzy odnaleźli na trasie budowy autostrady Dublin-Limerick w Irlandii starożytne artefakty z epoki brązu i późniejsze miejsca pochówku- donosi serwis internetowy Guardian Ireland.
Ulysses to europejsko-amerykańska misja do badania biegunów Słońca oraz jego wpływu na przestrzeń międzyplanetarną. Trwająca 17 lat misja niedługo się zakończy.
W wielkim tunelu pod szwajcarsko-francuską granicą zamontowano ostatni olbrzymi element największego na świecie instrumentu naukowego, jakim jest budowany przez Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) akcelerator LHC.
Pierwszych 30 000 stron encyklopedii, która ma skatalogować wszystkie znane nauce gatunki udostępniono w internecie. Jak oceniają eksperci, znanych jest obecnie około 1,8 miliona gatunków roślin i zwierząt, toteż taki "atlas" może mieć jedynie formę elektroniczną - inaczej nie dałoby się go ani opracować, ani aktualizować, ani z niego korzystać.
Archeolodzy odkryli w Peru okrągły plac zbudowany 5500 lat temu, który jest jedną z najstarszych budowli odkrytych dotąd na zachodniej półkuli Ziemi - podaje agencja Reuters UK.
Bieganie po powierzchni Księżyca wymagać może mniej wysiłku niż chodzenie - informuje serwis New Scientist. Zdaniem naukowców, przeprowadzających symulacje z użyciem egzoszkieletów, w przyszłości właśnie w ten sposób powinni poruszać się astronauci, którzy wylądują na naturalnym satelicie Ziemi.
Miękkie, kocie ruchy pozwalają lepiej się skradać, choć wymagają więcej energii niż chód człowieka czy psa - informuje "New Scientist".
Pozostałości fortu z czasów rzymskich zostały odkryte w Szkocji podczas prac ziemnych przy rozbudowie szkoły - donosi serwis internetowy Sterling Observer.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności