
Korzystając ze zjawiska soczewkowania grawitacyjnego astronomowie dojrzeli galaktykę, której światło podróżuje do nas przez 13 miliardów lat - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".

Morski plankton wydziela do atmosfery ziemskiej lotne trujące substancje, których obecność w powietrzu dotąd przypisywana były tylko i wyłącznie nieodpowiedzialnej działalności ludzi, donosi "Journal of Environmental Monitoring".

"Arką Noego" nazywają media norweskie globalny bank nasion uroczyście otwarty we wtorek na polarnej norweskiej wyspie Spitsbergen wchodzącej w skład archipelagu Svalbard.

Są pomysły jak poznać militarną przeszłość Lubelszczyzny. W tej chwili około 500 zabytków broni datowanej na wczesne średniowiecze pochodzi z tego regionu. "To pokaźna liczba, ale wartość zabytków jest w dużej części wątpliwa" - mówi Piotr Kotowicz, archeolog i bronioznawcza z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Mutacja w jednym genie leży u podstaw dwóch dziedzicznych rodzajów łysienia - informują naukowcy z USA i Niemiec na łamach pisma "Nature Genetics". Dzięki ich badaniom można będzie w przyszłości leczyć schorzenia związane z wypadaniem i nadmiernym wzrostem włosów.

Po raz pierwszy w świecie w Lund, w południowej Szwecji, naukowcom z Wyższej Szkoły Technicznej będącej częścią miejscowego Uniwersytetu, udało się sfilmować elektron w ruchu.

Polska zajmuje piąte miejsce w świecie na liście państw rozwijających energetykę wiatrową - wynika z raportu Światowego Stowarzyszenia Energii Wiatru (WWEA).

W wodach otaczających Półwysep Antarktyczny, na głębokości 3 tys. metrów, naukowcy odkryli kryl, niewielkie skorupiaki, które stanowią ważny łańcuch pokarmowy tamtejszego ekosystemu. Dotychczas uważano, że kryl zamieszkuje wyłącznie powierzchniowe wody oceanu. O najnowszym odkryciu informuje "Current Biology".

Zespół hiszpańskich archeologów prowadzący wykopaliska na terenie nekropolii w egipskim Luksorze odkrył dobrze zachowaną komorę grobową egipskiego wojownika sprzed 4000 lat - donosi serwis internetowy National Geographic News.

Ząb neandertalczyka dostarcza dowodów na to, że nasi krewniacy sprzed 40 tys. lat nie mieszkali przez całe życie w jednym miejscu, ale wyruszali w podróże - informują naukowcy na łamach "Journal of Archaeological Science".

Amerykańska marynarka wojenna wystrzeloną z pokładu krążownika antyrakietą zestrzeliła w
czwartek nad ranem czasu polskiego wadliwego amerykańskiego satelitę szpiegowskiego, wbrew obawom, że niesprzyjająca pogoda pokrzyżuje te plany - powiadomił Pentagon.

Pekiński ogród zoologiczny na okoliczność tegorocznych igrzysk olimpijskich rozszerzy swoje stado pand o 10 sztuk.

Archeolodzy odsłonili we wschodnich Indiach pozostałości miasta sprzed 2500 lat, które prawdopodobnie było większe niż starożytne Ateny - donosi serwis internetowy Independent Online.

Prokuratura w Dallas w Teksasie ujawniła przechowywane w sejfie dodatkowe dokumenty i przedmioty związane z zabójstwem prezydenta USA Johna F.Kennedy'ego w listopadzie 1963 roku. Mogą one dostarczyć materiału zwolennikom tezy, że padł on ofiarą spisku.

Dzieci, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, z powodu np. ruchu ulicznego, uzyskują niższe noty w testach na inteligencję niż rówieśnicy z czystszych okolic - wynika z amerykańskich badań.