Świat nauki (archiwalne artykuły)

Bonobo, gatunek małp blisko spokrewniony z szympansami, bardzo długo uważany był przez naukowców za odznaczający się bardzo pokojowym usposobieniem. Najnowsze badania dowodzą jednak, że bonobo posuwają się agresywnych zachowań, takich jak polowania na inne małpy - informują naukowcy w "Current Biology".
Naukowcy ze Szwecji odkryli u myszy populację komórek macierzystych, które mogą się dzielić i dawać początek wszystkim rodzajom komórek mieszka włosowego - czytamy na łamach najnowszego numeru pisma "Nature Genetics".
Znalezione w kopalni złota bakterie potrafią żyć w całkowitej izolacji i mogą pomóc w zrozumieniu ewentualnego życia poza Ziemią-informuje "New Scientist".
Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Lubuskie) zaczynają tętnić życiem. Rozpoczęła się coroczna koncentracja nietoperzy, które spędzą tam zimę - poinformował st. specjalista Łagowskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody "Nietoperek", Władysław Kwela.
Po raz pierwszy od pół wieku w Renie w Bazylei złowiono łososia - poinformowały w środę szwajcarskie władze.
Czy ssaki czeka los dinozaurów? Na razie to zbyt czarna prognoza. Ale naukowcy ostrzegają: jednej czwartej gatunków ssaków świata grozi wyginięcie. Według badań przeprowadzonych w ponad 130 krajach, na liście zagrożonych znajduje się 1141 spośród 5487 gatunków wodnych i lądowych ssaków.
Śpiewanie dla wybranki serca sprawia przyjemność również śpiewakowi - wykazały najnowsze badania na małych australijskich ptaszkach, zeberkach. Informację na ten temat podaje pismo "PLoS ONE"
Jedzą śmieciowe jedzenie, są grube, wcześnie zachodzą w ciążę, umierają młodo i to gwałtowną śmiercią - oto jakie życie wiodą niedźwiedzie baribale na obrzeżach amerykańskich miast.
Delfiny z japońskiego delfinarium dorobiły się brzuchów i ich akrobacje przestały być widowiskowe. Dlatego musiały przejść na niskotłuszczową dietę - poinformowali przedstawiciele Kinosaki Marine World, w prefekturze Hyogo.
Brazylijskie mrówki Forelius pusilius to pierwsze owady, u których stwierdzono zdolność do poświecenia życia dla bezpieczeństwa mrowiska - nawet gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia
Na świecie spada liczba popularnych do niedawna ptaków, alarmują ekolodzy. Co ósmy gatunek jest już na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Gatunek ogromnych żółwi z Galapagos można odtworzyć krzyżując ze sobą ich bliskich krewnych. Ale może to potrwać nawet 100 lat.
Szczury potrafią wyłącznie po zapachu rozpoznać konkretnego kota. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik - dowodzą naukowcy z Australii na łamach pisma "Neuroscience and Biobehavioral Reviews".
Drzewa orzechowe emitują substancję chemiczną podobną do aspiryny, gdy coś zagraża ich zdrowiu - informuje serwis internetowy EurekAlert. Może to być system ostrzegania sąsiednich drzew o niebezpieczeństwie lub wielki, wspólny układ odpornościowy, twierdzą autorzy badań.
100 nowych gatunków rekinów i płaszczek zostało opisanych i skatalogowanych, co pomoże w ochronie morskiej fauny - poinformowali australijscy naukowcy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności