Świat nauki (archiwalne artykuły)

Francuski koń pociągowy, m.in. perszeron, powinien znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z takim apelem wystąpił przewodniczący francuskiego ośrodka promocji jednej z końskich ras we Francji Dominique Leger.
Holandia wprowadza od grudnia zakaz hodowli i sprzedaży świeżych grzybów halucynogennych - podało holenderskie ministerstwo zdrowia. Minister zdrowia Ab Klink "zabrania hodowli i sprzedaży świeżych grzybów halucynogennych. Zakaz wchodzi w życie 1 grudnia 2008 roku" - podano w komunikacie.
Ryby wybierają na swoich liderów najbardziej atrakcyjne osobniki, a kandydatów wybierają zgodnie - informują na łamach pisma "Current Biology" naukowcy z Sydney.
Lemingi to gryzonie znane z tego, że popełniają "samobójstwo" skacząc z klifów. Teraz leming -samobójca to rzadki widok, gdyż liczba tych stworzeń spada przez globalne ocieplenie.
W Indiach wzrosła liczba ataków tygrysów na ludzi. Czy drapieżniki stały się bardziej krwiożercze? Nie - to globalne ocieplenie wygnało je z ich kryjówek i zapędziło w pobliże ludzkich siedzib.
Wśród piłkarskich ekspertów norweskich gazet, radia i telewizji typujących kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek norweskiej ligi najlepszym po 25 kolejkach był anonimowy obstawiacz, który okazał się... orangutanem.
Analizując ponownie skład zupy prebiotycznej wytworzonej podczas eksperymentów modelujących warunki, jakie panowały na "młodej" Ziemi, prowadzonych w latach 50 ubiegłego wieku przez wybitnych amerykańskich chemików Stanley'a Miller'a i Harold'a Urey'a, naukowcy odkryli kolejne dziesięć aminokwasów - donosi "Science".
Już u ameb można zaobserwować pewne oznaki inteligencji, da się też ową pierwotną inteligencję elektronicznie symulować - informuje "New Scientist".
Choć bakterie Wolbachia zabijają samców muszki owocowej, ich obecność może również chronić owady przed zabójczymi wirusami. Wolbachia atakuje dwie trzecie wszystkich gatunków owadów, a ponieważ zabija głównie samce, istotnie modyfikuje skład populacji.
Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
Wydawało by się, że banan jaki jest, każdy widzi: przede wszystkim - żółty. Tymczasem okazuje się, że jeśli świeżo dojrzały owoc umieścić w świetle UV zmienia on kolor na niebieski!
Zablokowanie zmysłu węchu przedłuża życie robakom, niezależnie od tego jak dobrze są odżywione - informuje pismo "Public Library of Science Genetics".
Na naszej planecie odbywa się kolejne, szóste wielkie wymieranie roślin i zwierząt. Dlatego należy się zastanowić, które gatunki są szczególnie cenne przyrodniczo i zintensyfikować wysiłki w celu ich ochrony - piszą biolodzy w tygodniku naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Lasy pokrywają 42 proc. obszaru Unii Europejskiej, czyli ok. 177 mln ha, a produkcja drewna wzrosła o 20 proc. pomiędzy 2001 a 2006 rokiem - poinformowało w poniedziałek unijne biuro statystyczne Eurostat.
Rodzaj neuronalnego metronomu pomaga rybom zapamiętać rytm na długi czas - informują naukowcy z USA na łamach tygodnika "Nature". Jeszcze długo po zakończeniu stymulacji przez rytmiczny bodziec ryby rytmicznie machają ogonami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności