Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wzrastające zakwaszenie mórz i oceanów negatywnie wpływa na rozmnażanie się organizmów morskich - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej do 2012 r. przemysł samochodowy w UE powinien ograniczyć emisję CO2 na każdy pojazd do 120 g/km, czyli o 25 proc. w porównaniu do 2004 r. Jednak koszt umożliwiającej to technologii zwiększy średnią cenę samochodu.
Katastrofy ekologiczne, zależność energetyczna od innych krajów oraz epidemia AIDS najbardziej zagrażają Ukrainie w ciągu najbliższych dziesięciu lat - uważają Ukraińcy. Wyniki sondażu opisał we wtorek portal Korrespondent.net.
Unoszący się nad Pekinem smog jest poważnym powodem zmartwienia dla sportowców. Jakość powietrza w stolicy Chin nie jest na takim poziomie, jakiego oczekiwaliśmy - ocenił szef organizacji ds. ochrony środowiska w Chinach Sze Ping Lo.
Jeżeli Unia nie zmieni wymagań ekologicznych, polska gospodarka i konsumenci przeżyją wstrząs. Na przekonanie Brukseli, by potraktowała nas ulgowo, zostało niewiele czasu - przestrzega "Rzeczpospolita".
Z badań przeprowadzonych w kilku największych i najbardziej zaludnionych krajach Unii Europejskiej - Francji, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii - wynika, iż to Brytyjczycy najmniej przejmują się tym co spływa, i w jakiej ilości, przez otwór spustowy w prysznicu - informuje "Chemistry World".
Dziewięciu na dziesięciu (89 proc.) Europejczyków w czasie ostatnich 30 dni wykonało co najmniej jedną czynność w celu ochrony środowiska naturalnego - wynika z badań Eurobarometr przeprowadzonych przez TNS Opinion.
Rośliny absorbują znaczące ilości nanocząstek z gleby, na której wzrastają. Oznacza to, iż różnego typu nanomateriały są w ten sposób wprowadzane do łańcucha pokarmowego. Naukowcy alarmują, byzwiększyć intensywność badań nad wpływem nanomateriałów, a w szczególności nanocząstek na środowisko naturalne - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
Od roku do 3 lat rozkłada się worek na śmieci, po dodaniu podczas jego produkcji specjalnego granulatu "eco-degran". Bez dodatku granulatu foliowy worek rozkłada się ok. 300 lat. Technologia stosowana m.in. w USA, Francji i Szwajcarii, wkrótce ma być wprowadzona na polski rynek.
Topnienie lodu spowodowane ocieplaniem się klimatu zagraża przetrwaniu lisów polarnych - pisze rytyjski dziennik "The Guardian". Lód skuwający arktyczne morza ma istotne znaczenie dla lisów polarnych, którym łatwiej na nim znaleźć pożywienie niż na lądzie.
Niedobór ziemi pod uprawę żywności, roślin, z których uzyskuje się biopaliwa oraz popyt na drzewo budulcowe i surowiec do produkcji papieru, zagrożą przetrwaniu lasów tropikalnych - ostrzega opublikowany raport grupy RRI (The Rights and Resources Initiative).
Polska używa najbardziej prymitywnych metod gospodarowania odpadami komunalnymi w całej Unii Europejskiej. Do 2013 roku musi u nas powstać kilka spalarni odpadów - uważa dr Tadeusz Pająk z krakowskiej AGH.
Uczestnicy szczytu G8 może i są jednomyślni co do potrzeby obniżenia emisji gazów cieplarnianych, jednakże to nie ocali ulubionego pieczywa Europejczyków.
By lepiej chronić środowisko naturalne oraz zdrowie obywateli i promować "zielony" transport, Komisja Europejska zaproponowała kolejną nowelizację dyrektywy o tzw. eurowinietach, dotyczącej opłat drogowych dla ciężarówek powyżej 3,5 ton.
Pływające po Bałtyku statki wycieczkowe mogą, w świetle prawa, zrzucać ścieki prosto do morza. Poza związkami azotu i fosforu do wody dostają się bakterie, wirusy i metale ciężkie. Morze Bałtyckie jest jednym z najmniejszych na świecie, jest akwenem śródlądowym z niewielką możliwością wymiany swoich wód. Następuje ona średnio co 30 lat.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności