Świat nauki (archiwalne artykuły)

Władze przemysłowego miasta Tangshan w chińskiej prowincji Hebei nakazały 267 firmom, by zamknęły działalność do 8 lipca w celu poprawienia jakości powietrza przed sierpniowymi igrzyskami olimpijskimi - podały źródła rządowe i przemysłowe.
Sezon wakacyjny jeszcze nie zaczął się na dobre, a już nie można kąpać się w Bałtyku. Woda przypomina zieloną, zawiesistą zupę, w której pływają toksyczne dla ludzkiego zdrowia sinice. Niemożliwe? Otóż jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, o czym wiedzą już mieszkańcy Finlandii i Szwecji - podaje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Władze USA po raz pierwszy publicznie przyznały, iż prawdopodobnie będą zmuszone do wybicia części stad dzikich koni, żyjących na swobodzie w dziesięciu zachodnich stanach kraju, przede wszystkim w Nevadzie.
Od wtorku przez trzy miesiące trzysta tysięcy samochodów, emitujących zbyt dużo zanieczyszczeń do atmosfery, będzie wyłączonych z ruchu ulicznego w Pekinie.
Brytyjscy naukowcy zamierzają wypuścić w kraju sprowadzone z Japonii chrząszcze, których zadaniem ma być opanowanie plagi, jaką w Wielkiej Brytanii stały się odmiany japońskiego rdestu.
Prezydent podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
Tony śmieci trafiają z Niemiec do lubuskich lasów. Tylko z przygranicznego nadleśnictwa Gubin (Lubuskie) leśnicy wywieźli w ciągu roku 84 tony odpadów przywiezionych do Polski przede wszystkim zza Odry i Nysy - poinformował PAP rzecznik Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej Andrzej Kamiński.
Spośród 10 największych martwych rejonów w morzach świata aż siedem, stale powiększających się, znajduje się w Bałtyku. Bałtyckie martwe obszary obejmują ponad 42 tys. kilometrów kwadratowych.
Jezioro Aralskie - miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych na świecie - może wkrótce odżyć, umożliwiając powrót rybołówstwa i rolnictwa - powiedział szef Banku Światowego Robert Zoellick.
Emisje gazów cieplarnianych w Polsce wzrosły w 2006 r. o ponad 14 mln ton w porównaniu z rokiem 2005 - podała Komisja Europejska. W liczbach bezwzględnych to największy wzrost wśród wszystkich krajów UE. Procentowo oznacza to wzrost o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem 2005. W sumie w 2006 roku Polska wyemitowała 400,5 mln ton gazów cieplarnianych.
Premier Japonii Yasuo Fukuda oświadczył, że szczyt G8, którego będzie gospodarzem w przyszłym miesiącu, nie jest właściwym forum do uzgadniania średnioterminowych celów w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
Honda Motor Co. rozpoczęła komercyjną produkcję samochodu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi, który nie emituje do atmosfery żadnych toksycznych spalin - poinformowali przedstawiciele firmy.
Liczba rekinów w Morzu Śródziemnym zmniejszyła się o 97 proc. w ciągu ostatnich 200 lat, zagrażając równowadze ekologicznej tego akwenu - wynika z opublikowanego raportu.
Propozycja KE zakładająca, że od 2013 roku elektrownie musiałyby kupować 100 proc. pozwoleń na emisje CO2 spowoduje wzrost cen energii od 70 do 100 proc. - ocenia minister środowiska Maciej Nowicki.
Władze stolicy Meksyku, należącej do najbardziej zanieczyszczonych miast świata, rozpoczęły w ramach programu walki z globalnym ociepleniem zasiewanie dachów publicznych budynków - powiadomiła agencja Reutera.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności